Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonları son 2 yılda enflasyonun 4 puan üzerinde getiri sağladı.


  • Anasayfa
  • Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonları son 2 yılda enflasyonun 4 puan üzerinde getiri sağladı.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonları son 2 yılda enflasyonun 4 puan üzerinde getiri sağladı.

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) açıklamasında, LUDENS Finansal Hizmetler’in hazırladığı Emeklilik Fonları Performans Raporu verilerine yer verildi.

Buna göre, fonlar son 2 yılda enflasyonun 4 puan üzerinde, son 5 yılda ise enflasyon ile hemen hemen aynı oranda kazandırdı.

Açıklamada, emeklilik fonlarının yılın ilk 4 ayındaki getirilerinin yüzde 7,1 seviyesinde gerçekleştiği, aynı dönemde Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,6 arttığı ve fonların ortalama olarak TÜFE’den 4,5 puan daha yüksek kar sağladığı kaydedildi.

Bu dönemde fonların katılımcılarına mevduatın neredeyse iki katı kazanç sağladığı vurgulanan açıklamada, fonların performanslarının alternatif yatırım araçları ile (mevduat faizi ve BIST 100 endeksi) karşılaştırıldığında 2 yıllık ve 12 yıllık dönemde fon getirilerinin mevduat faizinin üzerinde, 5 yılda eşit getiri sağladığı, ayrıca 2 ve 5 yıllık dönemde BIST 100 endeksinin de üzerinde kazandırdığı belirtildi.

Açıklamada, fonların son 2, 5 ve 12 yıllık dönemlerde kendi karşılaştırma ölçütlerinin üzerinde kar elde edildiği, 12 yıllık dönem için ortalama yüzde 301, 5 yıllık dönem için yüzde 47 ve 2 yıllık dönem için de yüzde 20 ağırlıklı net getirileri olduğu aktarıldı.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonları son 2 yılda enflasyonun 4 puan üzerinde getiri sağladı. ile Benzer Yazılar:

9 Haziran 2016 Saat : 6:59

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonları son 2 yılda enflasyonun 4 puan üzerinde getiri sağladı. Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."