Dolar/TL’de 3.05 görülebilir


‘Dolar/TL’de 3.05 görülebilir’

Uzmanlar dolarda bugünkü yükselişi de BloombergHT’ye değerlendirdi.

Info Yatırım FX araştırma Müdürü Cem Gönen, doların 3.0130’un üzerinde tutunmaya devam ederse 3.05’e kadar hareket olabileceğini kaydetti. Gönen, “Borsa İstanbul’da önümüzdeki süreçte 69.800’ün altına kalıcı sarkma olması durumunda kısa vadede 3.05, eğer bu sarkmalar devam eder, Çin’den ek teşvikler gelmezse 3.10 seviyesine doğru tekrar rekor seviyelerin tazelenebileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Alb Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan doların yükselişinin bu yıl daha kısıtlı olacağı tahmininde bulundu. Erkan, “Küresel konjonktürün aleyhimize işliyor olması Lira’da ekstra değer kaybına neden oluyor. Ancak küresel piyasalarda volatilitenin ne kadar süreye yayılacağı, Türkiye’nin etrafındaki jeopolitik risklerin çatışmaya dönüşüp dönüşmeyeceğine dikkat etmek gerekiyor. 2016’da geçen yıla oranla kurun yukarı yönlü mesafesi daha kısıtlı olacaktır” dedi.

Erkan, küresel piyasalarda stabilite, ekonomik reformların uygulanmaya geçmesi ve Merkez Bankası’nın sadeleşme politikasına dair soru işaretlerinin sona ermesinin Türk Lirası’nda iyimserliğe neden olacağını kaydetti.

Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy ise Çin’deki kredi ve büyüme sorunlarının sadece gelişen değil, gelişmiş ülke borsalarına da sıçradığını belirtti. Paksoy “Bu durum devam edecek gibi görünüyor. Ruble, rand, real dolara karşı değer kaybı içinde. Türk Lirası ise görece güçlü durumda. 3.05 geçilmeden yeni bir rekor arayışı oluşmayacak” yorumunu yaptı.

Dolar/TL’de 3.05 görülebilir ile Benzer Yazılar:

8 Ocak 2016 Saat : 4:21

Dolar/TL’de 3.05 görülebilir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."