X Türkiye’de temsilcilik açtı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu sosyal medya platformu X’in Türkiye’de temsilcilik açtığını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, X sosyal medya platformunun artık İstanbul merkezli temsilciliğiyle Türkiye’de faaliyetlerini sürdüreceğini duyurdu.

Bakan Uraloğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğü sonucu sosyal medya platformu X’in Türkiye’de temsilciliğinin kurulduğunu belirterek, “X, artık İstanbul merkezli temsilciliği ile Türkiye’de faaliyetlerini sürdürecek.” ifadesini kullandı.

22 Mayıs 2024
bosluk

Goldman’dan dolar analizi

Goldman Sachs’e göre Fed’in faizleri uzun süre daha bu seviyelerde tutması ve diğer ülkelerin borçlanma maliyetlerini düşürmesi durumunda dolar güçlü seyrini koruyabilir.

Goldman Sachs analistleri Kamakshya Trivedi ve Joseph Briggs “Eger Fed faizleri değiştirmez ve diğer ülkeler Fed’i beklemek yerine faiz indirimine giderse politika ayrışması doların daha uzun süre yüksek seyretmesine neden olabilir” değerlendirmesini yaptı.

Analistler Kanada, Euro Bölgesi ve İngiltere’de faiz indirimlerinin haziran ayında başlayacağı tahminini yaptı.

Dolar, bu sene G10 para birimlerinin tümüne karşı değer kazandı. İyi gelen Nisan ayı enflasyon verisi sonrası piyasalardaki iki faiz indirimi beklentisine dair şüpheler arttı. Swap piyasalarında Fed’den yıl sonuna kadar 40 baz puan indirimi fiyatlanıyor. İlk indirimin 25 baz puanla Kasım ayında gerçekleşmesi bekleniyor.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, dünkü konuşmasında faiz indirimlerine başlamak için birkaç ay daha ‘iyi enflasyon rakamları’ görmek istediklerini söylemişti. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde enflasyonun kontrol altına alındığını belirterek gelecek ay faiz indirimine yeşil ışık yakmıştı.

Goldman analistleri makro ve politikada ayrışmanın daha belirgin hale geldiğini ve politika yapıcıların kur volatilitesini sınırlamak için Fed’deki değişimleri yakından takip ettiğini belirtti. Analistler “Eğer küresel çapta merkez bankaları Fed’den nispeten daha önce ve daha agresif faiz indirimine giderse bu, ABD’nin enflasyon hedefine ulaşmasına yardımcı olur” ifadesini kullandı.

22 Mayıs 2024
bosluk

AB, hidrojen yatırımlarını artırmak istiyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Hidrojen Haftası nedeniyle Brüksel’de düzenlenen programın açılışına video konferansla bağlanarak konuştu.

Hidrojen ekonomisinin hızla geliştiğine işaret eden von der Leyen, Avrupa genelinde çok sayıda şehirde ilk hidrojen otobüslerin çalışmaya başladığını anlattı.

Von der Leyen, Rotterdam Limanı’nda 1000 kilometreden fazla bir alana yayılacak hidrojen ağı inşası için çalışmaların başladığını, dünyanın sıvı hidrojenle çalışan ilk uçağının da birkaç hafta önce Slovenya semalarında uçtuğunu anlattı.

“Temiz hidrojen çağının şafağındayız” diyen von der Leyen, AB Komisyonunun hidrojen alanına destek olmak için elinden geleni yaptığını belirtti.

Von der Leyen, hidrojen pazarını büyütmek için güçlü kamu yatırımı, hidrojen için küresel bir pazar oluşturmaya yönelik uluslararası işbirliği ve yeniliği teşvik etmek için özel sektörle yeni ortaklık üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında çeşitli fonlarla hidrojen vadilerine, hidrojen trenlerine ve temiz çelik fabrikalarına yatırım yaptıklarına işaret eden von der Leyen, “AB genelinde yaklaşık 80 hidrojen projesi için 17 milyar euronun üzerinde kamu desteğine onay verdik” dedi.

20 Kasım 2023
bosluk

Rusya’nın petrol ihracatında gerileme sınırlı kaldı

Rusya’nın petrol ihracatında gerileme sınırlı kaldı

Avrupa Birliği’nin (AB) 5 Aralık’ta yürürlüğe girecek ambargosu ve varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulamasına rağmen, Rusya’nın ana ihracat kalemi olan petrolden kar sağlamaya devam etmesi bekleniyor.

AB ülkeleri, uzun süredir devam eden müzakerelerin ardından, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında anlaşmaya vardı.

Başta Polonya ve bazı Baltık ülkeleri, söz konusu fiyat seviyesinin Rusya’nın petrolden elde ettiği karı etkilemeyeceği gerekçesiyle varil başına 30 dolar seviyesinin uygulanmasını istiyordu.

Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Malta gibi Rus petrolünün deniz yoluyla taşınmasında önemli rol oynayan ülkeler ise varil başına 70 dolar gibi daha yüksek bir seviyenin belirlenmesi konusunda ısrar ediyordu.

AB nezdinde yürütülen müzakereler sonucunda 60 dolar seviyesinde uzlaşmaya varılırken, tavan fiyat her 2 ayda bir tekrar değerlendirilecek ve Rus petrolünün piyasa fiyatlarından yüzde 5 daha az olmasını sağlayacak bir plan da uygulanabilecek.

Avrupalı diplomatlar, söz konusu seviyenin Rusya’yı önemli bir gelirden mahrum ederken, halihazırda yüksek fiyatların olduğu petrol piyasasında arz sorunları da yaşatmamasını umut ediyor.

Tavan fiyat uygulamasının yanı sıra, AB, 5 Aralık itibarıyla deniz yoluyla Rus petrolü ithalatını da durduracak.

Rusya’nın Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya petrol gönderdiği Drujba boru hattı üzerinden sevkiyat ise yaptırımlardan muaf tutulmuştu.

5 Aralık 2022
bosluk

OPEC+ üretimi 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek

OPEC+ üretimi 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek

OPEC+ grubu “üretimi kasımdan itibaren günlük 2 milyon varil azaltma kararını” sürdürecek

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, piyasalardaki istikrarın korunması doğrultusunda 5 Ekim’de aldığı “üretimi kasımdan itibaren günlük 2 milyon varil azaltma kararını” sürdürecek.

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının, piyasa koşullarını değerlendirmek ve aralık ayı itibarıyla uygulanacak üretim miktarını görüşmek üzere çevrim içi düzenledikleri 34’üncü Bakanlar Toplantısı sona erdi.

OPEC’ten yapılan açıklamada, OPEC+ grubunun, 5 Ekim’deki 33’üncü OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı’nda alınan kesinti kararının önemine işaret edilerek “Söz konusu kararın tamamen piyasa değerlendirmeleri doğrultusunda alındığı ve geçmişe bakıldığında bunun, piyasa katılımcıları tarafından küresel petrol piyasalarını istikrara kavuşturmak için gerekli ve doğru hareket şekli olduğu kabul edilmiştir.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, katılımcı ülkelerin piyasadaki gelişmeleri ele almak, gerektiğinde, petrol piyasalarının denge ve istikrarını desteklemek için acil olarak toplanabilecekleri belirtildi.

Tarafların geçmişte alınan önemli kararlara bağlılıklarının bir kez daha yinelendiğine işaret edilen açıklamada, bu zamana kadar her ay düzenlenen Ortak Bakanlar İzleme Komitesi’nin (JMMC) bundan sonra iki ayda bir düzenleneceği, ancak Komite’nin isterse ek toplantı yapabileceği ya da piyasalardaki gelişmeler doğrultusunda OPEC+ bakanlarının her an toplanmasını talep edebileceği kaydedildi.

– OPEC+, 4 Haziran 2023’te toplanacak

5 Aralık 2022
bosluk

Asya borsaları Çin’deki gevşeme ile yükseldi

Asya borsaları Çin’deki gevşeme ile yükseldi

Asya-Pasifik’te hisse senetleri, Çin’in bazı şehirlerde virüs testi kurallarını gevşetmesiyle Pazartesi günü yükseldi ve bu durum iki yıldan uzun süredir Kovid ile ilgili katı kısıtlamalar altında olan ülkede daha fazla gevşeme olabileceğine işaret ediyor.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi erken ticarette yüzde 3,4 artarak bölgedeki kazançlara öncülük etti ve Hang Seng Tech endeksi yüzde 5,94 arttı. Anakara Çin’de, Şanghay Bileşik yüzde 1,03 ve Shenzhen Bileşeni yüzde 0,72 arttı.

OPEC+’nın petrol üretimini düşürme politikasına bağlı kalması ve Çin’in bazı Kovid kurallarını gevşetmesi nedeniyle petrol fiyatları yüzde 2 arttı.

Nikkei 225 Japonya’da yüzde 0,11 yükseldi ve S&P/ASX 200 Avustralya’da yüzde 0,6 yükseldi. Güney Kore Kospi yüzde 0,3 yükseldi. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi yüzde 1,67 yükseldi.

Cuma günü ABD’de hisse senetleri, güçlü bir istihdam raporunun ardından düştü, ancak piyasalar daha sonra daha küçük Fed artışları olasılığına odaklandı ve büyük endeksler hafif düşüşle kapandı.

5 Aralık 2022
bosluk

Çin’de hizmet PMI endeksi 6 ayın en düşük seviyesine geriledi

Çin’de hizmet PMI endeksi 6 ayın en düşük seviyesine geriledi

Çin’de Caixin hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi Kasım ayında 46,7’e geriledi.

Caixin endeksinden negatif sinyallar geldi. Pazartesi günü özel sektör tarafından yapılan bir iş anketi, ekonomik büyümede daha fazla darbeye işaret ettiğini gösterdi.

Caixin hizmet PMI Kasım ayında 46,7’ye düştü. Caixin/S&P Global hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 48,4’ten 46,7’ye düşerek üst üste üçüncü aylık daralmaya işaret etti.

Endekste 50’nin altındaki değerler daralmaya, bu eşik seviyenin üzeri ise büyümeye işaret ediyor.

5 Aralık 2022
bosluk

Japonya’da hizmet sektörü 3 ayın en düşük seviyesine ulaştı

Japonya’da hizmet sektörü 3 ayın en düşük seviyesine ulaştı

Au Jibun Bank’ın açıkladığı hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Kasım ayında 50.3 seviyesine düştü ve Kasım ayında üç ayın en yavaş hızında büyüdü.

Japonya’nın hizmet sektörü faaliyeti, Kasım ayında üç ayın en yavaş hızında büyüdü.

Au Jibun Bank’ın açıkladığı hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Kasım ayında 53.2’den mevsimsellikten arındırılmış 50.3’e düşerek Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

50 seviyesinin üzerindeki rakam sektörde genişlemeyi işaret ederken, bu seviyenin altı daralmayı gösteriyor.

Anketi derleyen S&P Global Market Intelligence’den ekonomist Laura Denman, yumuşak manşet rakamının arkasında “girdi maliyeti oranları ve satış fiyatı enflasyonunun ilgili tarihsel ortalamalarının oldukça üzerinde kalmasıyla birlikte belirgin kalan” enflasyonist baskılar olduğunu söyledi.

Perşembe günü yapılan ayrı bir hükümet anketi, Japonya’nın Tüketici Güven Endeksinin, 40 yılın en hızlı artışına işaret eden fiyat enflasyonu göz önüne alındığında, Kasım ayında Haziran 2020’den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini gösterdi.

5 Aralık 2022
bosluk

Petrolde OPEC+ ve Çin primi

Petrolde OPEC+ ve Çin primi

OPEC+ üretimi günlük 2 milyon varil azaltma kararında değişikliğe gitmedi. AB’nin Rus petrolüne yönelik yaptırımları ve tavan fiyat uygulaması devrede. Bu ortamda petrol fiyatları da artıya geçti.

Petrol fiyatları yeni haftaya OPEC+ ve Çin’den gelen haber akışının etkisiyle primle başladı.

ABD ham petrolü haftanın ilk işlem gününde 81, Brent petrol ise 87 doların üzerini test etti.

OPEC+ olarak bilinen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortakları, petrol piyasalarında artan oynaklık ve belirsizliklere, üretimi sabit bırakarak yanıt verdi.

Pazar günü sanal bir toplantı ile bir araya gelen OPEC+ yetkilileri daha önceki toplantıda üzerinde ulaştıkları üretimi günlük 2 milyon varil azaltma planında değişikliğe gitmediler.

Ekim’deki OPEC+ toplantısında günlük 2 milyon varillik kesinti kararı alınmasının ardından ABD Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan yönetimini bu kararla, Rusya’ya Ukrayna’daki savaşında destek olmakla suçlamıştı.

OPEC+ pazar günü yaptığı açıklamada, “Söz konusu kararın tamamen piyasa değerlendirmeleri doğrultusunda alındığı ve geçmişe bakıldığında bunun, piyasa katılımcıları tarafından küresel petrol piyasalarını istikrara kavuşturmak için gerekli ve doğru hareket şekli olduğu kabul edilmiştir” dedi.

Bu arada Avrupa Birliği’nin Rus petrolüne yönelik yaptırımları da bugün itibarıyla yürürlüğe giriyor. G-7 ülkeleri son dakika bir kararla Rus petrolünde varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanması konusunda uzlaştı. Blok tarafından sağlanan – özellikle sigorta olmak üzere – hizmetlere erişmek isteyen herkes, bu bedeli veya daha azını ödemek zorunda kalacak. Aynı şey Avrupa tankerleri, özellikle dev Yunan filosu için de geçerli olacak.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak ülkesinin yanıt olarak “petrol üretimini bir miktar kısabileceği” konusunda uyardı. UBS Group AG’ye göre AB’nin deniz yoluyla gerçekleştirilen bir kısım Rus petrolü ithalatını yasaklayan bu kararı, ülkenin üretimi üzerinde etkisini “aralık ayında ve ılımlı olarak” gösterecek. Petrol piyasalarının yakından izlediği bir başka gelişme de Çin’in başta Şanghay olmak üzere zorunlu Kovid-19 test uygulamalarını gevşetmesi oldu. Petrol fiyatları bu gelişmeler ışığında yeni haftaya yükselişle başlıyor.

RBC Capital Markets analistleri bir notta, fiyat tavanına atıfta bulunarak, “Planın Rus varillerinin Asya piyasalarına sorunsuz akışını sağlayıp sağlamadığı veya önemli bir aksama olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Rusya’nın petrol ihracatını kesmeye hazır olduğuna dair herhangi bir açık işaret, önümüzdeki günlerde fiyatların yükselmesine neden olabilir” dedi.

5 Aralık 2022
bosluk
borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."