TEB’den ilk çeyrekte 340,6 milyon liralık kar

Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) ilk çeyrek net karı 340,6 milyon lira oldu.

TEB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, bankanın aktif toplamı yıl başından itibaren yüzde 2 oranında artarak 81,5 milyar liraya ulaşırken, net karı 340,6 milyon lira olarak gerçekleşti. Krediler 2017 yılının ilk üç ayında toplam aktiflerin yüzde 70’ini oluştururken, toplam 57,3 milyar liralık kredilerin yarıya yakınını KOBİ’ler kullandı.

TEB’in 2017 yılının ilk çeyreğinde takipteki kredilerinin oranı yüzde 3,15 seviyesinde gerçekleşirken, aynı dönemde toplam mevduat ise yüzde 3 artarak 51,1 milyar liraya ulaştı. İstikrarlı büyümesini güçlü sermaye yapısıyla birlikte sürdüren TEB’in özkaynakları yüzde 5 oranında artarak 8,2 milyar liraya ulaşırken, sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 15,44 olarak gerçekleşti.

2017 yılının ilk çeyreğinde özellikle ekonomik aktivitenin canlanmasında çok önemli bir yer tutan Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı krediler TEB’in gündeminin ilk sıralarında yer aldı. Hem müşterilerine hem de ekonomiye değer yaratmak için “Daima iyi banka” vizyonuyla hareket eden TEB, KGF mekanizmasını da iyi kullanarak bankacılık sektörünün yüzde 5’lik kredi büyümesine önemli katkı sağladı.

4 Mayıs 2017
bosluk

Zeybekci: Fed faiz artıramaz

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, CHP’nin seçim vaatlerine ilişkin, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu tür, bol keseden attığı şeylerle alakalı, ne diyorsa biz onların hiçbirisini yapmayacağız. ‘Önce Türkiye’ diye çıktığımız bu yolculukta Türkiye’nin menfaati neyi gerektiriyorsa onları yapacağız” dedi.

Anadolu Ajansı Editör Masasına konuk olan Zeybekci, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye’de başkanlık sistemine geçilmesi halinde, ekonomi ve siyasetin bundan nasıl etkileneceğine yönelik soru üzerine Zeybekci, 7 Haziran’da yapılacak seçimlerin, Türkiye’nin demokrasi tarihindeki en önemli seçimlerden biri olacağını söyledi.

6 Mayıs 2015
bosluk

Otomotivde yeni rekor gelebilir

Bu yılın ilk dört ayında gerçekleşen güçlü yurtiçi otomotiv satışları, Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) 2015 yılı için 825 – 875 bin olan pazar beklentisini 900 – 950 bin aralığına çekmesine neden oldu.

ODD tarafından bugün açıklanan verilere göre, yılın ilk dört aylık döneminde otomobil ve hafif ticari araç pazarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57,11 büyüdü. Sektörde söz konusu dönemde gerçekleşen güçlü yurt içi satışlar, yılsonu pazar beklentisinin yukarı yönlü revize edilmesine neden oldu.

2015 yılında daha önce 825 – 875 bin aralığında gerçekleşmesi beklenen pazar, nisan ayı satış rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından 900 – 950 bin aralığına revize edildi. ODD’nin bu beklentisi pazarda yıllık bazda yüzde 17 – 24 büyüme aralığına işaret ediyor.

Sektör temsilcileri gerek baz etkisi gerekse bu alanda talebin güçlü olması nedeniyle yıl sonunda otomobil satışlarında yeni bir rekor görülebileceğini tahmin ediyor. Otomotiv satışlarında rekora 910 bin adetle 2013 yılında ulaşılmıştı.

6 Mayıs 2015
bosluk

AMB tahvil alımlarına bugün başlıyor

Avrupa Merkez Bankası (AMB) tahvil alımlarına bugün başlıyor. AMB, 1.1 trilyon euroluk teşvik planı kapsamında ulusal merkez bankaları yoluyla ikincil piyasada ülke tahvili satın alımları gerçekleştirecek. AMB söz konusu planı ile Euro Bölgesi’nde fiyatları artırmayı ve büyümeyi desteklemeyi hedefliyor.

AMB Başkanı Mario Draghi geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, satın alım planının aylık 60 milyar euroda sabit tutulduğunu ancak aylık alımlarda ve sermaye anahtarına (Ülkelerin AMB sermayesindeki payı) bağlılıkta biraz esneklik olabileceğini söyledi.

Draghi, AMB hedefinin “piyasa-nötr” olmak ve piyasada olabildiğince az bozulma yaratmak olduğunu belirtti.

9 Mart 2015
bosluk

Altın 3 ayın en düşüğünden yükseldi

Altın, 1,200 doların altındaki fiyatların Çinli yatırımcıların alımlarını güçlendirebileceği spekülasyonuna bağlı olarak, ABD istihdahdam verisi sonrası gördüğü üç ayın en düşük seviyesinden yükseldi. Platin beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek, Singapur saati ile 15:36’da, ons başına 1,172.45 dolara çıktı. Metal 6 Mart’ta, ABD’de işverenlerin geçen ay beklenenden daha fazla kişiye iş olanağı sağladığını gösteren verinin Fed’in faizleri artıracağı beklentilerini güçlendirmesi sonrası, 1,163.84 dolara kadar inerek, 1 Aralık’tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Altın bu yıl, dünyanın en büyük ekonomisindeki toparlanmanın hisse senetlerinde güçlü yükselişlere neden olması ile birlikte yüzde 0.9 düştü. Dolar, istihdam verisi sonrası 10 yılı aşkın sürenin en yükseğine çıktı.

Singapur’da Australia and New Zealand Banking Group Ltd. analisti Victor Thianpiriya, 1,200 doların altındaki fiyatların talebi güçlendirebileceği tahmininde bulunarak, “Bugün kısa pozisyonların kapatılması ve Çin’den gelen alımların daha da güçlenmesi olasılığı var” dedi ve dolardaki güçlenmenin muhtemelen devam edeceğini ve altın üzerinde aşağı baskı oluşturacağını sözlerine ekledi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.6 yükselişle ons başına 1,171.50 dolara çıktı. Bu yükseliş, bu yılın en uzunu olan beş gün süren kayıp dönemini sonlandırdı.

Spot platin yüzde 0.9 düşüşle ons başına 1,150.63 dolara kadar inerek Temmuz 2009’dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Metal bu yıl yüzde 4.3 geriledi.

Spot gümüş, erken saatlerde ons başına 15.7384 dolara kadar inerek 5 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, fazla değişmeyrek ons başına 15.89 dolarda kaldı. Palladyum yüzde 0.5 yükselerek ons başına 822.50 dolara ulaştı ve üç gün süren düşüşünü sonlandırdı

9 Mart 2015
bosluk

Serbest piyasada döviz açılış

İstanbul serbest piyasada dolar 2,6250, euro 2,8510 liradan haftaya başladı.

Kapalıçarşı’da 2,6220 liradan alınan dolar 2,6250 liradan satılıyor. 2,8450 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 2,8510 lira olarak belirlendi.

Önceki kapanışta doların satış fiyatı 2,6330 lira, euronun satış fiyatı ise 2,8600 lira olmuştu.

9 Mart 2015
bosluk

Goldman: 40 dolardaki petrol tahmini aşırı düşük olabilir

Goldman Sachs Group Inc. petrolün iki çeyrek dönemde varil başına 40 dolardan işlem göreceği yönündeki tahmininin aşırı düşük olabileceği açıklamasında bulundu. Şirketin 2016 yılına sonuna kadar olan petrol görünümü, arzın yükselmeye hazırlanması ile fiyatlarda düşüş eğilimi olduğu yönünde seyrediyor.

Goldman 8 Mart’ta yayımladığı bir raporda, küresel petrol stoklarındaki yükselişlerin hava koşullarından kaynaklanan aksamalar ve beklentilerden güçlü olan talep dolayısıyla duraksadığını belirtti. Goldman fiyatların bu sebeplerden ötürü kısa vadede yukarı yönlü seyredebileceğini ifade etti. Ancak öte yandan Goldman, ABD şirketlerinin bu yılın ilerleyen zamanlarından petrol çıkarma faaliyetlerini ve üretimi artırmayı planladıkları yönünde sinyal verdiklerini belirtti.

Goldman analistleri, “Talep artışının 2015’te ekonomik toparlanmanın ve düşük petrol fiyatlarının etkisiyle güçlü olacağı yönündeki görüşümüzü yineliyoruz. Talebin bu kadar yakın zamanda bu kadar güçlü olmasını beklemiyorduk. Bununla birlikte fiyatların mevcut “forward” eğriye bağlı olarak gerilemesi gerektiği görüşümüzü tekrarlıyoruz” değerlendirmelerinde bulundular.

9 Mart 2015
bosluk

Durmuş Yılmaz: Siyasi söylem doları yükseltiyor

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, dolar kurunun hareketlerini değerlendirdi.

Kurun yükselişinin temel gerekçesinin siyasi söylemler olduğunu söyleyen Yılmaz, “Merkez Bankası’nın bu olanlarda bir günahı yok. Kurdaki artışta siyasetçilerin yaptığı açıklamalar etkili oluyor” diye konuştu. Yılmaz, küresel gelişmelerin önemli bir etkisinin de olmadığını kaydetti.

Siyasetçilerin yaptığı açıklamaların Merkez Bankası’nın bağımsızlığına yönelik algıları bozduğunu belirten Yılmaz, “Piyasalar Merkez Bankası’nın bağımsızlığını test etmeye başladılar” ifadelerini kullandı.

9 Mart 2015
bosluk

Dolar güçlü, altın toparlanıyor

Dolar, ABD tarım dışı istihdam verisinin ardından 3 yılın en çok artışı gösterdi, kazançlarını koruyor. Altın ise 3 ayın en düşük seviyesinden yükselişe geçti. Yunansitan’ın kreditörleri önlem paketini reddetti, Yunanistan 7 milyar euroluk yardım dilimini alamayabilir.

9 Mart 2015
bosluk
borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."