İsdemir ve Erdemir: Vergi cezasıyla ilgimiz yok


İsdemir ve Erdemir, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulandığı belirtilen yüksek tutarlı cezalara herhangi bir şirketlerinin konu olmadığını belirtti. Kocaer Çelik de cezayla ilgilerinin olmadığını bildirdi. Demir-çelik sektöründe iki şirkete rekor vergi cezası uygulandığı haberi sonrasında Türkiye’de sektörün farklı şirketlerinden konuyla ilgileri olmadığına ilişkin açıklama geldi. OYAK Maden Metalürji şirketlerinden Erdemir ve İsdemir, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) ayrı ayrı yaptıkları açıklamada ilgili haberlerde bahsi geçen firmalar arasında şirketlerinin bulunmadığını bildirdi. Kocaer Çelik de cezanın kendi şirketlerine gelmediğini duyurdu. Medyada yansıyan haberlerde iki sektör şirketine toplamda 7 milyar TL’lik vergi cezası kesildiği belirtilmişti.
22 Mayıs 2024
bosluk

BNEF: Karbon nötr dünya için 24,1 trilyon dolar gerekiyor

BloombergNEF’in “Yeni Enerji Görünümü” adlı raporuna göre 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmak için elektrik şebekelerine yapılan küresel yatırımın yenilenebilir enerji harcamalarını geride bırakması gerekecek. BloombergNEF’e (BNEF) göre, dünyanın şebeke ağını neredeyse ikiye katlayarak 111 milyon kilometreye çıkarması gerekecek. Bu, güneşe olan mesafenin yaklaşık dörtte üçüne eşdeğer. Böyle bir revizyonun fiyatı, hedefe ulaşmak için yenilenebilir enerjiye yapılan 22,7 trilyon dolarlık harcamaya kıyasla yaklaşık 24,1 trilyon dolar olacak. BNEF raporunda, elektrik şebekelerinde yenilenmenin net sıfır hedefine ulaşmak için gereken birkaç basamaktan biri olduğu belirtildi. Elektrikli araçlara, nükleer enerjiye ve temiz hidrojene yapılan büyük yatırımlar da diğer maddeler arasında yer alıyor. Rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesinin de dokuz kat artması gerekecek. BNEF, daha önceki raporunda da şebekelerin, enerji geçişi için kritik bir kolaylaştırıcı olduğunu ve önümüzdeki yıllarda bunlara yapılan yatırımların artmasının gerekeceğini belirtmişti. Son açıklanan çalışma, iklim hedefine 2050’ye kadar ulaşılmasını öngören net sıfır senaryosunu ve emisyonların bu tarihe kadar yarıya indirildiği bir temel durumu içeriyor. BNEF analisti David Hostert “Yenilenebilir enerji kaynakları bir süredir odak noktasında, ancak şebekeler önemli bir kolaylaştırıcı. Hem baz senaryomuz, hem de iklim senaryomuzdaki yıllık küresel yatırım, 2020 ile 2023 arasında 300 milyar dolar civarında seyreden tarihi yıllık yatırımın iki ila üç katına ulaşıyor.” değerlendirmesini yaptı. Net sıfır emisyon hedefine ulaşmak için tahmini 24,1 trilyon doların neredeyse yarısının evlere ve işyerlerine giden dağıtım ağlarına harcanması gerekecek. Rapora göre şebeke yatırımlarının 2 fazı olacak. İlki, geleneksel şebeke planlamasıyla karşılaştırıldığında nispeten merkezi olmayan yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut oluşumundan kaynaklanan darboğazları ele alacak. Açık deniz rüzgarı gibi üretim merkezleri insanların elektriğe ihtiyaç duyduğu yerlerle bağlantılı hale geldikçe bu durum 2030’larda da devam edecek. BNEF’ye göre 2035’te başlayacak ikinci fazda ise temel sürükleyici yeni elektrik talebi olacak ve hidrojen elektrolizörleri gibi büyük endüstriyel talep merkezlerinin devreye girmesiyle çoğunlukla dağıtım şebekesine odaklanılacak.
22 Mayıs 2024
bosluk

Şimşek’ten borsa uyarısı

Finansal Okuryazarlık Platformu’nun tanıtımında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Algı bu yönde olabilir ama borsa oyun alanı değil” dedi. Yatırım kararlarının bilgi ve analize dayalı değerlendirmeler üzerinden verilmesi gerektiğinin altını çizen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Borsanın oyun olmadığını belirtti. Finansal Okuryazarlık Platformu’nun tanıtımında konuşan Şimşek, kolaycı para kazanma yollarının riskli olduğunu belirtti. Şimşek, “Birileri yüksek getiri vadediyorsa bilin ki o son derece riskli bir faaliyettir, tüyolarla hareket etmeyin” diye konuştu. Yurttaşların kaynaklarını heba etmesini değil, sermaye piyasalarına yönlendirmesi gerektiğini belirten Şimşek, finansal okuryazarlığı müfredata eklenmesi gerektiğini ifade etti. Enflasyonun tek haneye indirildiğinde sermaye piyasalarının daha güçlü olacağını dile getiren Şimşek, “Enflasyon TCMB’nin ortaya koyduğu şeklide Mayıs’ta yıllık bazda zirve yapacak. Sonra para politikası ve maliye politikası adımlarıyla hızlı düşecek” dedi.
22 Mayıs 2024
bosluk

Çinli BYD’nin 10 bin dolarlık ‘Martı’sı Avrupa’yı zorlayacak

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Çinli BYD, Çin’de 10 bin dolara sattığı Seagull (Martı) hatchback’ini gelecek yıl Avrupa’da piyasaya süreceğini duyurmasının ardından, söz konusu modelin 20 bin eurodan (21.500 dolar) daha düşük bir fiyata satılacağını duyurdu. Çin’den gelen ucuz elektrikli araçlar şimdiden Avrupa’ya girmeye başladı ve bölgenin en büyük endüstrilerinden birinin altını oydu. Geçtiğimiz yılın sonlarında Tesla Inc.’i geride bırakarak en büyük küresel elektrikli araç üreticisi olan BYD Co., hisselerini artırmak yolunda ilerliyor. Çinli üretici geçtiğimiz ay Seagull hatchback’ini gelecek yıl Avrupa’ya getirme planlarını duyurmuştu. Dönen dokunmatik ekran ve kablosuz telefon şarjı gibi premium özellikler sunan Seagull, Çin’de 10 bin dolardan daha düşük bir fiyata satılıyor. Avrupa standartlarını karşılayacak tarifeler ve değişikliklerin ardından BYD yöneticileri, Seagull’ı kıtada 20 bin eurodan (21.500 dolar) daha düşük bir fiyata satmayı planlıyor. BYD’nin bölgedeki iki tesise yönelik planları, Avrupa Birliği tarifelerinin etkilerini hafifletmeye yardımcı olacak. Çin, batarya ve elektrikli araçlar gibi yükselen sektörlerdeki en büyük yurt dışı yatırımlarını Macaristan’a yapmıştı. Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Çinli BYD de Avrupa’daki ilk fabrikasını Macaristan’da açmıştı.
22 Mayıs 2024
bosluk

Almanca filmler listesi

Almanca filmler listesi

Almanca dilinde çekilen pek çok kaliteli film, almancaportali.com isimli web adresi içerisinde ziyaretçilerle paylaşılmıştır. Siteye giriş yapanlar, Almanca Filmler listesini keşfedebilir ve bu vesile ile birlikte, Almanca’ları için harika bir pratik yapabilir.

https://almancaportali.com/ ismiyle yayın hayatını başarıyla sürdüren internet adresi, her geçen gün daha da büyümektedir. Zengin ders içerikleri, keyifli paylaşımları ve sade tasarımıyla büyük beğeni toplayan sitenin kullanımı tamamen ücretsizdir. Ziyaretçilerine ücretsiz bir şekilde Almanca dersler sunan almancaportali.com ile birlikte, siz de Almanca’nıza güç katabileceksiniz.

Almanca Aylar ve aynı zamanda Almanca mevsimler listesi de almancaportali.com içerisinde paylaşılmaktadır. Sitede bu ve benzeri çok sayıda eğlenceli paylaşım hep bir araya getirilmiştir. Almanca’yı keyifli bir biçimde öğrenmek isteyen herkesi bu portala davet ediyoruz.

27 Şubat 2024
bosluk

Stent takmanın olası riskleri ve kazançları

Stent takmanın olası riskleri ve kazançları

Stent takma işlemi sonrası çeşitli komplikasyonlar oluşabilmektedir. Sukruakyuz.com isimli internet adresi içerisinde, Stent sonrası tüm olası riskler paylaşılmıştır. Fakat stent takmanın riskinin yanında, en önemli kazancı kalp krizi riskini oldukça azaltmasıdır.

Kalp krizleri, genellikle kalp damarları tıkandığı zaman yaşanır. Stent uygulaması da, kalp damarlarını açma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla stent takmak gerekli olduğu zaman, tüm olası riskleri bir tarafa koyarak, kalp krizinden kaçınmak adına stente başvurmak daha sağlıklı olacaktır.

Stent nasıl yapılır? sorusunun detaylı yanıtı, stent uygulaması ile ilgili merak edilenlerin tamamı, sukruakyuz.com isimli web adresi içerisinde ziyaretçilerle paylaşılmıştır. Herkese şimdiden sağlık ve huzur dolu günler diliyoruz. Sevgilerimizle

9 Kasım 2023
bosluk

Smm Panel Kimler İçindir?

Smm Panel Kimler İçindir?

Sosyal medya hizmetlerini alıp satmak isteyen herkes, gönül rahatlığıyla smm panel tercih edebilir.

Dijital Pazarlama Aracı

Dijital pazarlama dünyasında birçok avantaj sunan vazgeçilmez bir araç olarak sizlere birçok faydası dokunabilecek Smm panel bir denemeyi hak ediyor. Bu araç, zaman ve kaynak tasarrufu sağlayarak içeriklerinizi önceden planlamanıza ve otomatik olarak yayınlamanıza yardımcı olur.

Birçok Farklı Strateji

Aynı zamanda etkili içerik yönetimi için analitik özellikler sunar, takipçi sayınızı artırmanıza ve etkileşimi artırmanıza olanak tanır. Reklam kampanyalarını izleme ve verileri analiz etme yeteneği, bütçenizi en iyi şekilde yönetmenize katkı sağlar. Marka bilinirliğini artırma konusunda da büyük rol oynar.

Tercihe Değer

Sonuç olarak, SMM Paneli, dijital pazarlama stratejilerinizi geliştirmek ve sosyal medya varlığınızı büyütmek isteyen herkes için güçlü bir yardımcıdır.

12 Eylül 2023
bosluk

İngiltere aile birleşimi vizesi

İngiltere aile birleşimi vizesi

İngiltere için vize alma hayaliniz mi var? Hemen e-ukvisa.com isimli internet adresine giriş yapın ve buradan İngiltere vizesi için başvuru taleplerinizi kolayca iletin.

En hızlı ve en rahat şekilde İngiltere vizesi almanın yolu, İngiltere Vizesi danışmanlık, çeviri ve eğitim firması ile iletişim kurmaktan geçer. E-ukvisa.com platformu vasıtasıyla, firmanın güncel iletişim kanallarını öğrenebilir ve siz de kısa zaman içerisinde İngiltere yolcusu olabilirsiniz.

İngiltere aile birleşimi vizesi, İngiltere öğrenci vizesi, İngiltere scale up vizesi, İngiltere ticari vizesi, İngiltere turist vizesi gibi çeşit çeşit vize türleri, firma müşterilerine sunulur. İhtiyacınız olan vizeyi buradan avantajlı fiyatlarla alma şansınız mevcuttur.

7 Eylül 2023
bosluk

Son Dakika Bankacılık Haberleri

Son Dakika Bankacılık Haberleri

Günümüzde gelişmiş olan ve halen gelişmeye devam eden bankacılık sektöründe her geçen gün yeni bir değişiklik teşekkül etmekte ve bu sektör içerisinde meydana gelen bu yenilikler haberlere konu olmaktadır.

Bankacılık Haberlerine Ulaşım Fırsatı

Her geçen daha başka haberlerin ortaya çıktığı bankacılık sektöründe ortaya çıkan haberlere anbean ulaşmak artık daha kolay. Bankacılığa dair tüm güncel gelişmeleri yakından takip etmek isteyen kişiler için sitenin içerikleri oldukça yeterli olacaktır.

Bankacılığa Dair Her Habere Erişim

Bankacılık sektörüne ait her şey oldukça dinamik bir yapıya sahip olup zaman zaman bu sektörde değişiklikler meydana geldiğine şahit olmak olasıdır. Bankacılık haberleri sitede mevcut olan önemli başlıklar arasında yer alır.

1 Temmuz 2023
bosluk
borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."