ABD 10 yıllıklarının faizleri “faiz artırımı” beklentileriyle yükseliyor


Başkan Janet Yellen dahil bir dizi Fed yetkilisinin geçtiğimiz haftaki konuşmaları ile birlikte traderlar, bu ayki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz artırımına gidilmesine neredeyse kesin gözüyle bakıyorlar.

Fed faiz artırımı beklentilerinde görülen artış, 10 yıl vadeli ABD hazine tahvillerinin faizlerinin yükselerek 2017 zirvesine yaklaşmalarında etkili oldu.

Yellen, 3 Mart’ta gerçekleştirdiği konuşmasında faiz artırımına ilişkin çok yavaş hareket etmenin tehlikesine değinerek, “Çok fazla beklemenin ileride daha hızlı faiz artırımına gitmemizi gerektirebileceğinin, bunun finansal piyasaları olumsuz etkileyebileceğinin ve ekonomiyi resesyona sürükleyebileceğinin farkındayız” demişti.

ABD 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizleri yüzde 2.52 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

ABD 10 yıllıklarının faizleri “faiz artırımı” beklentileriyle yükseliyor ile Benzer Yazılar:

8 Mart 2017 Saat : 6:24

ABD 10 yıllıklarının faizleri “faiz artırımı” beklentileriyle yükseliyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."