ABD stratejik petrol rezervini satmayı planlıyor


ABD, Beyaz Saray ve üst düzey politika yapıcıların bütçe üzerine verdiği bir kararla, 2018 – 2025 arası Stratejik Petrol Rezervi’nden milyonlarca varil ham petrol satmayı planlıyor.

Beyaz Saray’ın internet sitesine konulan bir duyuruda yer alan öneri, Meksika körfezindeki dört farklı konumda bulundurulan 695 milyon varillik rezervin yüzde 8’inden fazlasına denk geliyor. Satışların 2018 yılında ve yıllık 5 milyon varil düzeyinde başlaması, 2023 yılında yıllık 10 milyon varile geçilmesi planlanıyor. Süreç tamamlandığında, satılan toplam miktar 58 milyon varil olacak. Duyuruda yer alan başka bilgiye göre satış gelirleri hazineye ait genel fona aktarılacak.

Satışlar, ABD’nin nakit toplamak için gerçekleştirdiği ikinci dalga olacak. ABD petrol rezervini, 1973-74 birinci petrol krizinden sonra Arap üreticilerin gücünü dengeleyici bir unsur olarak oluşturmuştu. Bu plandan ayrı olarak ABD, 2017 – 2020 yılları arasında gerçekleştirmeyi planladığı stratejik rezervlerin modernizasyonu için ihtiyaç duyulacak 2 milyar doları karşılamak amacıyla da fazladan satış yapabilir.

ABD stratejik petrol rezervini satmayı planlıyor ile Benzer Yazılar:

27 Ekim 2015 Saat : 5:21

ABD stratejik petrol rezervini satmayı planlıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."