ABD’de 2. el konut satışları 6 ayın en düşük seviyesine indi


ABD’de 2. el konut satışları Ağustos’ta beklenmedik şekilde 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. 2. el konut satışları artış beklentisine karşılık %0.9 düştü. Beklenti: %1.1 artıştı.

Ana hatlar

– Kontrat satışları yüzde 0.9 gerileyerek yıllık 5.33 milyona düştü. Beklenti 5.45 milyon seviyesindeydi.

– Satışlar mevsimsel düzeltmeler öncesinde Ağustos 2015’e göre yüzde 7.3 geriledi.

– 2. el konutlarda ortalama fiyat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.1 yükselerek 240 bin 200 dolara ulaştı.

– Mevcut konut stoğu bir önceki yıla göre yüzde 10.1 düşerek 2.04 milyona ulaştı. Bu aynı zamanda Mart’tan bu yana en düşük seviye oldu.

Büyük resim

Verilere göre, mevcut konut sayısındaki eksiklik konut piyasasını etkilemeyi sürdürüyor. Konut stoğu Ağustos’ta yıllık bazda 15. ayda da düşüşünü sürdürdü. Satın alımlarda geçtiğimiz ay yaşanan hafiflemenin ardından dahi, istihdamdaki artış ve rekor düşük seviyelerdeki borçlanma maliyetlerine bağlı olarak tekrar satış piyasasının bu yıl artması bekleniyor. Ücret artışındaki hızlanmanın yanında ilanlardaki artış ve giriş seviyesi konut inşaatlarındaki yükseliş konut piyasasındaki toparlanmaya katkıda bulunabilir.

Ekonomistlerin düşünceleri

Washington’da Realtors group baş ekonomisti Lawrence Yun, “ekonominin geneli istihdam yaratmaya devam ederken 2. el konut satışlarında yaşanan yavaşlama şaşırtıcı” dedi. Yun, “Stok verisi konut piyasasındaki toparlanmada eksik olan ana faktör.” yorumunda bulunurken, stok sayısında müteahhitlerin de yardımıyla artış yaşanması durumunda, konut piyasasında toparlanmanın devam edebileceğini söyledi.

ABD’de 2. el konut satışları 6 ayın en düşük seviyesine indi ile Benzer Yazılar:

22 Eylül 2016 Saat : 6:36

ABD’de 2. el konut satışları 6 ayın en düşük seviyesine indi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."