ABD’de işsizlik başvuruları beklenenden daha iyi çıktı


ABD’de işsizlik maaşından yararlanmak için başvuranların sayısı geçen hafta Temmuz ortasından bu yana en düşük seviyesine indi ve işten çıkarmaların sınırlı kaldığını gösteren bu veri, düşüşünü 10 yılın en düşük seviyesine doğru genişletti.

İşsizlik başvuruları, 3 Ekim haftasında, 13,000 düşerek 263,000’e geriledi. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre bu verinin 274,000 seviyesinde çıkması bekleniyordu.

İşletmelerin yöneticileri, küresel büyüme beklentilerinin azaltılmasına karşın, iç talepteki güçlü seyrin etkisi ile, personel seviyelerini korumaya çalıştılar. Geçen hafta açıklanan bir rapor, işverenlerin, işten çıkarmalar yerine, satışlardaki gelişmelere bakara, yeni işe alımları hızlandırdıklarını gösterdi.

New York’ta 4Cast Inc. kıdemli ekonomisti David Sloan, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, “İstihdam birkaç aydır zayıftı, ancak işsizlik başvurularının trendinde değişmeye yönelik bir işaret yok,” dedi ve “İşsizlik başvuruları oldukça düşük kalmaya devam ediyor” şeklinde görüş belirtti.

Bloomberg’in anketine katılanların thminleri 260,000 ile 280,000 arasında geldi ve önceki haftanın versi 277,000’den 276,000’e revize edildi.

ABD’de işsizlik başvuruları beklenenden daha iyi çıktı ile Benzer Yazılar:

12 Ekim 2015 Saat : 3:36

ABD’de işsizlik başvuruları beklenenden daha iyi çıktı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."