ABD’de istihdam beklentinin altında


ABD’de işverenler Temmuz ayında istihdamı 215,000 artırdı be işsizlik oranı aynı dönemde son yedi yılın en düşük seviyesi olan yüzde 5.3’te kaldı. Bu durum, ABD işgücü piyasasında, Fed’i gelecek ay faiz artırımına gitme yolunda tutacak ilave iyileşme işaretleri olduğunu gösteriyor.

Haziran ayı tarım dışı istihdam verisi ise 223,000 artıştan 231,000 artışa revize edildi. Veriler çalışılan saat sayısında da yukarı yönde bir hareket olduğunu gösterirken, ortalama saatlik kazançlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.1 artarak tahmin edilenden daha yavaş yükseldi ve ücret artışında ivemin düşük kaldığını işaret etti.

İstihdam artışında bu yıl görülen sürekli artış, firmaların, küresel büyüme görünümünün sıkıntılı olduğu bir ortamda, talep beklentilerinin iyi olduğunu gösteriyor. Ancak daha büyük çaplı ücret artışlarına yol daha iyi iş güvenliği, tüketicileri daha özgürce harcama yapmaya itebilir ve ekonomiye daha fazla ivme sağlayabilir.

New York’ta Credit Suisse Securities USA LLC ekonomisti Dana Saporta, “Fed sıkılaştırmaya yakın. Çok büyük çaplı bir iyileşmeye gerek görmüyor. Sadece küçük bir iyileşme yeter,” deid ve “İstihdam piyasasında sıkıntının azalmaya devam ettiğini gösteren veri, politika yapıcıların faiz artırımına gitmeleri için yeterli” şeklinde görüş bildirdi.

Perakende sektörü, Temmuz ayındaki istihdam artışına öncülük etti. Bunun ardından sağlık bakım ve tatil dinlence sektörü geldi. İmalat sektörü istihdamı, dayanıksz tüketim malları üreticilerindeki artışlara dayanarak, son altı ayın en güçlü yükselişini gösterdi.

ABD’de istihdam beklentinin altında ile Benzer Yazılar:

9 Ağustos 2015 Saat : 5:37

ABD’de istihdam beklentinin altında Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."