ABD’de özel sektör istihdamı yaklaşık 3 yılın en büyük artışını kaydetti


ABD’de ADP özel sektör istihdamı Şubat’ta 298 bin arttı. Bu, Nisan 2014’ten beri en büyük artış oldu. Bloomberg’in anketine katılan uzmanların medyan tahmini 187 bindi. Ocak ayı verisi ise 246 binden 261 bine revize edildi. İnşaat sektöründe işe alımlar 66 binle 11 yılın en büyük artışını kaydetti. Hizmet sektörlerinde de istihdam arttı.

Moody’s Analytics Başekonomisti Mark Zandi mevsim normallerinden daha ılıman seyreden hava şartlarının bunda rol oynadığını söyledi.

Beklentilerin oldukça üzerinde gelen veri, Fed’in gelecek haftaki toplantısında faiz artıracağı beklentilerini de destekler nitelikte. Bu anlamda Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi de piyasalar için kritik öneme sahip. Tarım dışı istihdamın 190 bin artması, işsizlik oranının ise %4.8’den %4.7’ye gerilemesi bekleniyor.

ABD’de istihdam piyasası yeni Başkan Donald Trump’ın döneminde ekonomik görünüme dair artan iyimserlikten destek buluyor. Ülkede işsizlik maaşı başvuruları da 44 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

ABD’de özel sektör istihdamı yaklaşık 3 yılın en büyük artışını kaydetti ile Benzer Yazılar:

8 Mart 2017 Saat : 6:11

ABD’de özel sektör istihdamı yaklaşık 3 yılın en büyük artışını kaydetti Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."