ABD’de tüketici güveni geriledi


ABD’de tüketici güveni Mayıs ayında, tüketicinin yükselen perakende fiyatları ve yakıt masraflarından olumsuz etkilendiğinin işareti olarak, dokuz ayın zirvesinden beklenmedik bir düşüş gösterdi.

Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi Nisan ayındaki 84.1 seviyesinden 81.8’e geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini endeksin 84.5’e yükseleceği yönündeydi.

Gıda fiyatları yükselirken, benzin fiyatlarının bu yılın en yüksek seviyesine yaklaşması, tüketici güvenini aşağı çekti. Düşen işsizlik oranı, yükselen konut fiyatları ve rekor seviyelere yaklaşan stok endeksleri tüketici güvenini desteklerken, ekonominin yüzde 70’ini oluşturan harcamaları artırmaları yönünde Amerikalıların elini kuvvetlendirdi.

ABD’de tüketici güveni geriledi ile Benzer Yazılar:

18 Mayıs 2014 Saat : 6:40

ABD’de tüketici güveni geriledi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."