Almanya’da iş dünyası güveni arttı


Almanya’da iş dünyası güveni Eylül ayında, şirketlerin Avrupa’nın en büyük ekonomisinde artan iç talepten yararlanması ve gelişen piyasalardaki yavaşlamayı pek fazla dikkate almamaları ile birlikte, beklenmedik bir şekilde yükseldi.

Ifo enstitüsünün açıkladığı iş dünyası güven endeksi, Eylül ayında, Ağustos ayındaki seviyesi olan 108.4 seviyesinden 108.5 seviyesine yükseldi. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 107.9 seviyesine düşmesi bekleniyordu. Anketin bu haftayı da kapsamasına karşın, verilen yanıtların tümü Volkswagen AG’nin emisyon ölçümleri skandalının Alman iş dünyasını sarsmasından önce geldi.

Almanya ekonomisi 2011 yılından bu yana en güçlü genişlemesini gösteriyor ve ülke merkez bankası Bundesbank iç talebin artan gelirlerden ve enerji fiyatlarındaki düşüşten faydalanacağını tahmin ediyor. İhracat görünümü ise, Çin gibi gelişen piyasaların zayıflayan büyüme sorunu ile karşı karşıya kalmalarından dolayı belirsiz.

Frankfurt’ta Dekabank AG ekonomisti Andreas Scheuerle, “Aşırı güçlü iç talep, yicaret ve hizmetler gibi ekonominin içeri odaklı kısımlarının güçlenmesine neden oluyor,” dedi ve “İç talep o kadar güçlü ki, imalat sanayindeki yavaşlamanın etkisini dengeliyor” şeklinde görüş bildirdi.

Diğer Ifo göstergelerinden beklentiler endeksi Eylül ayında 102.2’den 103.3’e yükselirken, cari koşullar endeksi 114.8’den 114 seviyesine indi.

Almanya’da iş dünyası güveni arttı ile Benzer Yazılar:

25 Eylül 2015 Saat : 12:41

Almanya’da iş dünyası güveni arttı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."