AMB tahvil alımlarına bugün başlıyor


Avrupa Merkez Bankası (AMB) tahvil alımlarına bugün başlıyor. AMB, 1.1 trilyon euroluk teşvik planı kapsamında ulusal merkez bankaları yoluyla ikincil piyasada ülke tahvili satın alımları gerçekleştirecek. AMB söz konusu planı ile Euro Bölgesi’nde fiyatları artırmayı ve büyümeyi desteklemeyi hedefliyor.

AMB Başkanı Mario Draghi geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, satın alım planının aylık 60 milyar euroda sabit tutulduğunu ancak aylık alımlarda ve sermaye anahtarına (Ülkelerin AMB sermayesindeki payı) bağlılıkta biraz esneklik olabileceğini söyledi.

Draghi, AMB hedefinin “piyasa-nötr” olmak ve piyasada olabildiğince az bozulma yaratmak olduğunu belirtti.

AMB tahvil alımlarına bugün başlıyor ile Benzer Yazılar:

9 Mart 2015 Saat : 1:47

AMB tahvil alımlarına bugün başlıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."