Aracı kurumlar Erdemir’in 3. çeyrek finansallarını değerlendirdi


Aracı kurumlar Erdemir’in 3. çeyrek finansallarını değerlendirdi

Ereğli Demir ve Çelik üçüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Aracı kurumlar kâr rakamlarını değerlendirdi

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden üçüncü çeyrek finansallarını açıkladı.

Buna göre şirket üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 düşüşle 581.6 milyon TL net kâr elde etti. Şirketin satış geliri 8.15 milyar TL seviyesinde gerçekleşerek yıllık yüzde 27 düşüş kaydetti.

Ziraat Yatırım’ın sabah stratejisi raporunda “Şirketin 2020 yılı üçüncü çeyreğe ait ana ortaklık net dönem karı 581,3 milyon TL ile bizim beklentimiz olan 556 milyon TL’nin biraz üzerinde, 572 milyon TL olan piyasa beklentisine ise yakın gerçekleşmiştir.” dendi.

Ziraat’in raporunda üçüncü çeyrek kâr rakamıyla birlikte şirketin Ocak-Eylül dönemi net dönem kârının 1.450 milyon TL olduğu belirtildi. Şirket geçen yılın aynı döneminde 3.089 milyon TL kâr açıklamıştı.

“Beklentimizin üzerinde açıklanan net kârda, tahminimizin üzerinde gerçekleşen operasyonel kar etkili oldu.” denen Halk Yatırım’ın piyasa araştırma yorumunda Yılın üçüncü çeyreğinde net satış gelirlerinin kurumun 8.163 milyon TL’lik beklentisi ile uyumlu olduğu ifade edildi. “FAVÖK ise 3Ç20’de hem bizim beklentimiz olan 1.403 milyon TL hem de ortalama piyasa beklentisi olan 1.492 milyon TL üzerinde..” dendi.

Erdemir’in net kâr ve satış geliri rakamlarının kurumun beklentisine paralel açıklandığı belirtilen Vakıf Yatırım’ın günlük bülteninde şu yoruma yer verildi:

“Operasyonel tarafta beklentilerin bir miktar üzerinde performans görsek de net kar beklentilere paralel gerçekleşti. Şirket hisselerinin performansına baktığımızda, yılbaşından bu yana EREGL endeksi %5 yenerken, son bir ayda ise endeksten %4 negatif ayrıştı. Beklentilere paralel sonuçların hisse performansına nötr yansımasını bekliyoruz. Bununla birlikte, 4Ç19 dönemindeki düşük bazın etkisi, ekonomik aktivitede 3Ç’ye göre bir miktar yavaşlama beklesek de 4Ç20’de de toparlanmanın süreceği ve daha iyi kar marjları beklentilerimize paralel olarak, şirket için 10,00 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı 10,69 TL seviyesine güncelliyoruz. Kısa vadeli Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi “Endeksin Üzerinde Getiri” olarak, uzun vadeli AL önerimizi ise “TUT” olarak revize ediyoruz.”

Ünlü & Co. ise raporunda Erdemir’i favori listesine aldığını belirtti. Raporda, buna gerekçe olarak, bölgesel ve küresel çelik üreticilerine olan algının iyileşmesi, 2021 FAVÖK/ton beklentisinin iyileşmesi ve gelirlerin Döviz bağlantılı olmasından dolayı zayıf TL’nin Erdemir’in kârlılığını olumlu etkilediği sayıldı.

Aracı kurumlar Erdemir’in 3. çeyrek finansallarını değerlendirdi ile Benzer Yazılar:

25 Ekim 2020 Saat : 9:31

Aracı kurumlar Erdemir’in 3. çeyrek finansallarını değerlendirdi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."