Avrupa borsaları 3 haftanın zirvesinden kapandı


Emtia üreticileri Aralık başından beri en yüksek seviyeye çıkarak borsaların 3 haftanın zirvesine çıkmasına neden oldu.

Stoxx Europe 600 Endeksi %1.6 arttı ve 331.82 puanla 2 Şubat’tan beri en yüksek seviyeye ulaştı. Glencore, BHP Billiton ve Rio Tinto Group hisseleri %8’den fazla yükseldi.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılıp ayrılmayacağı gündemi meşgul ederken FTSE 100 Endeksi %1.5 yükseldi. İngiltere Başbakanı David Cameron İngiltere’nin AB’de kalıp kalmaması için 23 Haziran’da referandum yapılacağını belirtmişti. Londra Belediye Başkanı Boris Johnson da kampanyada “çıkış” yönünde çalışacağını açıklamıştı. JPMorgan Chase İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasının piyasa için oldukça olumsuz olacağını ve bu yönde bir adım beklemediklerini belirtti.

Almanya’da DAX Endeksi %2 yükselirken Fransa’da CAC 40 %1.9 yükseldi.

Avrupalı bankalar kötü krediler ve düşük faiz oranlarının karlılık üzerindeki negatif etkisiyle bu yıl %21 oranında düştü. Deutsche Bank AG, Credit Suisse Group ve İtalyan Banca Monte dei Paschi di Siena SpA bu ay rekor düşüş kaydetti

Avrupa borsaları 3 haftanın zirvesinden kapandı ile Benzer Yazılar:

28 Şubat 2016 Saat : 4:13

Avrupa borsaları 3 haftanın zirvesinden kapandı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."