Bakır sanayi metallerini aşağı çekiyor


Bakır, Peru’da bulunan Antamina bakır madenindeki grevin sona ermesi ile gerileyerek sanayi metallerindeki düşüşlere öncülük ediyor. Alüminyum, petrolün düşüş göstermesi ile kayıpları genişletti.

BHP Billiton Ltd. ve Glencore Plc’nin Peru’daki bakır ve çinko madeni, üç hafta süren grevin sona ermesi ile gelecek hafta normal operasyonuna devam edecek. Uluslararası Nakır Araştırmaları Grubu’na göre Antamina dünyanın altıncı en büyük madeni olma özelliği taşıyor. Alüminyum, OPEC’in küresel petrol üretimini hafifletmek için harekete geçmemesinin ardından Brent petrolünün 3 yılın en büyük haftalık kaybını kaydetmeye hazırlanması ile düşüşü 2. güne taşıyor.

Shanghai CIFCO Futures Co. analistlerinden Fang Junfeng, “Sanayi metalleri, emtiada işlem güveninin petrol fiyatlarındaki gerilemeden olumsuz etkilenmesi ile bugün gerilemeye hazırlanıyor. Bakır, Antamina’da grevin sona ermesi ile fiyatları baskı altında” dedi.

Bakır sanayi metallerini aşağı çekiyor ile Benzer Yazılar:

1 Aralık 2014 Saat : 12:38

Bakır sanayi metallerini aşağı çekiyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."