Borsa TCMB sonrası %2’yi aşan yükselişle kapandı


BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 1.880,05 puan artarken toplam işlem hacmi 4,7 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,80, holding endeksi yüzde 2,97 değer kazandı. Tüm sektör endeksleri yükselirken en fazla kazandıranlar “gayrimenkul yatırım ortaklığı”, “holding ve yatırım” ile “metal eşya, makina” oldu.

Dün akşam ABD Merkez Bankasının (Fed) faizlerde değişikliğe gitmemesiyle bugün pozitif bir başlangıç yapan Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz koridorunun üst bandında indirime devam etmesinin ardından ivme kazanan yükselişi ile 79.897,91 puana kadar çıktı.

TCMB beklentiler doğrultusunda faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan indirerek yüzde 8,25’e çekti. TCMB Para Politikası Kurulunun (PPK) karar metninde ekonomik büyümenin ivme kaybettiğine ve enflasyondaki düşüş eğiliminin kısa vadede devam etmesinin beklendiğine vurgu yapılması dikkati çekerken, önceki metinde yer alan “para politikasındaki sıkı duruş” ifadesinin de “para politikasındaki temkinli duruş” olarak değiştirildiği görüldü.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinin 80.000 seviyesinin direnç konumunda olduğunu belirterek, olası düşüşlerde ise 77.700 seviyesinin destek konumuna geldiğini ifade ediyor.

Borsa TCMB sonrası %2’yi aşan yükselişle kapandı ile Benzer Yazılar:

22 Eylül 2016 Saat : 6:34

Borsa TCMB sonrası %2’yi aşan yükselişle kapandı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."