Çin’in ihracatı sert düştü


Çin’in ihracatı Temmuz ayında beklentiden fazla geriledi. Bu duruma güçlü yuan ve Avrupa Birliği’nden gelen düşük talebin sebep olduğu ifade edilirken, Başbakan Li Keqiang’ın üstünde oluşan büyümeyi dengeli hale getirme noktasındaki baskı arttı.

Çin Gümrük Yönetimi’nin açıkladığı veriye göre dolar bazında ihracat geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 8.3 düştü. Bu düşüş, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yüzde 1.5’lik tahminin ve Haziran’daki yüzde 2.8’lik rakamın oldukça üstündeydi. İthalat da yüzde 8.1 gerileyerek, Haziran’daki yüzde 6.6’dan fazla düşüş gösterdi. Dış ticaret açığı da 43 milyar dolar oldu.

Düşük iç ve küresel talep, Çin’in yüzde 7’lik yıl sonu büyüme tahminini zora sokuyor. Çin hükümeti büyümeyi destekleyecek yeni tedbirler açıkladı. Bunların arasında özel tahvil ihraçları gibi önlemler olsa da, rezerv para birimi olması istenen yuanı zayıflatmak göze alınamıyor.

Bank of Communications Ekonomisti Liu Xuezhi ”İhracat artık Çin’in büyümesi için itici güç değil. Hükümet ne yaparsa yapsın, ihracatta geçmişte olduğu gibi yüksek büyüme görmek zor olacak” diye konuştu.

Çin’in ihracatı sert düştü ile Benzer Yazılar:

9 Ağustos 2015 Saat : 5:41

Çin’in ihracatı sert düştü Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."