DBRS Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılamaz seviyeye indirdi


Kanada kaynaklı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Dominion Bond Rating Services (DBRS), başarısız darbe girişimi sonrası Türkiye’nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu BB(yüksek)’ye ve uzun dönem yerel para cinsinden kredi notunu ise BBB(düşük)’ye düşürdüğünü açıkladı.

Ayrıca, Türkiye’nin kısa dönem yabancı ve yerel para cinsinden kredi notu da düşürüldü ve tüm derecelendirmelerdeki eğilimin negatif olduğunu söyledi.

DBRS, “Kredinin düşürülmesi, hukukun egemenliğinde bozulma ve yükselen jeopolitik gerginlikleri yansıtıyor.” denildi ve Türkiye’nin dış finansmana olan büyük gereksinimini “kırılganlığın ana kaynağı” olduğu belirtildi.

Dün ise S&P, Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye ve durağan olan görünümünü ise negatife çevirmişti. Geçtiğimiz günlerde ise, bir diğer önemli kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ülkenin kredi notunu düşürmek için incelemeye alındığını ve kararın 1-3 ay arasında açıklanacağını söylemişti.

DBRS Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılamaz seviyeye indirdi ile Benzer Yazılar:

21 Temmuz 2016 Saat : 11:51

DBRS Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılamaz seviyeye indirdi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."