Dolar boğaları ‘enflasyon’dan rahatsız


Enflasyon hedefin oldukça altında seyretmeyi sürdürmesi dolar boğalarını (yükseliş bekleyenler) olumsuz etkiliyor. Döviz traderları, ABD enflasyonundaki aşağı yönlü baskının geçici bir durum olduğu yönündeki Fed görüşünü benimsemiyor.

Dolar, ABD’de tüketici fiyatlarının Temmuz ayında 3 ayın en yavaş yükselişini kaydettiğini gösteren resmi verinin ardından bu hafta, Haziran’dan bu yana en uzun süreli düşüş dönemini genişletti. Petrolün 2009’dan bu yana en düşük seviyelere gerilemesi ve Çin’in yuanı devalüe etmesi ile birlikte ABD’de enflasyonun hızlanması ile ilgili görünüm karardı. Bu durum, Fed’in gelecek ay kadar yakın bir zamanda faiz oranını artırma planlarını tehdit ediyor.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, 14 Ağustos’tan bu yana yüzde 0.7 geriledi ve üst üste ikinci haftalık düşüşü kaydetti.

Kaliforniya’daki Silicon Valley Bank kıdemli döviz traderlarından Minh Trang, “Dolarda yükseliş bekliyorsanız ve G-10 para birimlerinde negatifseniz, birdenbire faiz artırım beklentiniz ötelenmiş oldu” dedi.

Dolar euro karşısında Mayıs ayından bu yana en kötü haftayı geçirdi. Dolar euro karşısında yüzde 2.4 değer kaybederek 1.1386 dolara geldi. Dolar yen karşısında Aralık ayından bu yana en büyük düşüşü gösterdi ve 122.04 yenden işlem gördü.

Dolar boğaları ‘enflasyon’dan rahatsız ile Benzer Yazılar:

22 Ağustos 2015 Saat : 8:48

Dolar boğaları ‘enflasyon’dan rahatsız Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."