Dolar göstergesi 6.5 haftanın zirvesi yakınında


Dolar önemli para birimleri karşısında, Fed Başkanı Janet Yellen’ın bugün yapacağı ve bu yıl faiz artırımı taraftarı olupp olmadığının ortaya çıkabileceği konuşma öncesi, 6.5 haftanın en yüksek seviyesi yakınında kaldı.

Bloonberg Dolar Spot Endeksi, aralarında Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart’ın da olduğu bazı Fed yetkililerinin bu yıll para politikasının sıkılaştırılabileceğine ilişkin açıklamalarının desteği ile, son üç günde yüzde 1.3 yükseldi. Japonya para birimi yen, traderların üç günlük tatilin ardından yeniden piyasaya dönmeleri ile birlikte, Tokyo’da hisse sentlerindeki düşüşün ardından güvenli liman alımlarının artması ile değer kazandı.

Tokyo’da Shinkin Asset Management Co. kıdemli fon yöneticisi Jun Kato, “Dolar dirençli ve piyasadaki riskten kaçınma tutumuna ve Tokyo’da hisse senetlerindeki düşüşe rağmen yenin kazancı sınırlı,” dedi ve “Yatırımcılar artan bir şekilde bekle-gör vaziyeti alıyor ve ne yapacaklarını bilmiyor. Bugünkü dolar-yen hareketleri, riskten kaçınma ortamında, bu kararsızlığın bir sembolü” şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, dün New York’ta dört günlük kazancını sonuçlandırarak geldiği 1,217.00 seviyesinden, bugün Londra saati ile 06:45’te 1,215.62 seviyesine indi. Endeks Çarşamba günü 1,217.89 ile 7 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

ABD para birimi euro karşısında, 1.1186 seviyesinden 1.1193 seviyesine geldi. Yen dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek 119.98 ve euro karşısında yüzde 0.3 güçlenerek 134.29 seviyesine çıktı.

Dolar göstergesi 6.5 haftanın zirvesi yakınında ile Benzer Yazılar:

25 Eylül 2015 Saat : 12:42

Dolar göstergesi 6.5 haftanın zirvesi yakınında Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."