Dolar/TL ABD verisi sonrası 2,79’u gördü


Yurtiçi piyasalar, Amerikan ekonomisinin son 12 ayda 10. kez 200 binin üstünde istihdam artışı sağlamasının ardından hareketlendi. Dolar/TL 2,7935’e kadar gelirken, borsa yüzde 0.8 aşağıda.

ABD’de tarım dışı istihdam Temmuz ayında 215 bin ile beklentinin hafif altında gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 225.000 olmuştu. İşsizlik oranı ise yüzde 5.3 oldu. Son iki ayın istihdam rakamları ise 14 bin yukarı revize edildi ve böylece son üç ayın ortalama istihdam artışı 235.000 oldu.

ABD’de haftalık ücret artışı ise yıllık bazda yüzde 2.1 ile beklentinin hafif altında kaldı. Amerikan ekonomisi son 12 ayda 10 kez 200.000’den fazla istihdam yarattı.

Yatırımcılar daha sonra Moody’s’in Türkiye’nin kredi notuna ilişkin açıklamasına odaklanacak. Mayıs 2013’te Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkaran Moody’s, akşam saatlerinde yılın ikinci gözden geçirmesini yapacak. Moody’s’in Türkiye’nin Baa3 notu teyit etmesi bekleniyor.

Türkiye’nin sanayi üretimi Haziran’da aylık bazda yüzde 2.4 artarak, beklentinin üstünde gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.8 artış düzeyindeydi. Sanayi üretimi yıllık bazda da yüzde 5.5 artarak tahminlerin oldukça üstünde geldi.

Dolar/TL ABD verisi sonrası 2,79’u gördü ile Benzer Yazılar:

9 Ağustos 2015 Saat : 5:40

Dolar/TL ABD verisi sonrası 2,79’u gördü Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."