Dolar/TL ABD verisi sonrası yükselişi sürdürdü


Dün 3.7150 seviyelerinden kademeli olarak düşerek %1’in üzerinde gerileyen kur bugün %1.5’in üzerinde yükselerek 3.74’ü test etti.

Saat 09:36’da %0.1 düşüşle 3.6742’den işlem gören Dolar/TL ‘de yükseliş %1.5’i aştı, kur ABD ADP istihdam verisi sonrası 3.7467’ye kadar çıktı. TL bugün gelişen piyasa para birimleri arasında en büyük düşüşü kaydetti.

TCMB Başkanı bugün Denizli’de yaptığı konuşmada son dönemde alınan para politikası tedbirlerinin hedeflenen sonuçları verdiğini söyledi. Gerekirse ilave sıkılaşma yapılabileceğini belirten Çetinkaya “Sıkı parasal duruşun da katkısıyla enflasyonun yeniden düşüş eğilimine gireceği tahmin edilmektedir. İkinci yarıda baz etki azaldıkça enflasyon daha makul seviyeye gelecek” dedi.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan kurdaki yükselişin nedenine dair, “TCMB her ne kadar ek sıkılaştırmaya devam edeceğini söylese de yükselen enflasyon ve gelecek hafta Fed’in faiz artırımı yapacak olması nedeniyle TCMB’nin de üst bant ve geç likidite penceresi faizinde 100 baz puanlık bir faiz artırımı beklentisi var. Bugünkü konuşmada buna ilişkin bir sinyal verilmemesi tepkiye neden oldu” dedi. Erkan Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi öncesinde piyasada bir dolar baskısı oluşabileceğini belirtti.

Türkiye’de Ocak ayı sanayi üretim verisi açıklandı. Sanayi üretimi aylık %1.3, yıllık %2.6 artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Dolar/TL ABD verisi sonrası yükselişi sürdürdü ile Benzer Yazılar:

8 Mart 2017 Saat : 6:23

Dolar/TL ABD verisi sonrası yükselişi sürdürdü Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."