Draghi’den ek teşvik sinyali


Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi faiz kararı sonrası Frankfurt’ta düzenlenen toplantıda faiz oranlarının bir süre daha bu seviyede ya da daha düşük kalacağını söyledi. Draghi büyümeye yönelik risklerin aşağı yönlü olduğunu belirtti. Büyümeyi iç talebin desteklediğini söyleyen Başkan, toparlanmanın sürdüğünü belirtti. Enflasyonun önümüzdeki aylarda çok düşük kalacağını, ancak 2017 ve 2018’de yükseleceğini öngördü.

“PİYASALAR BREXİT’E DİRENÇ GÖSTERDİ”

İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının (Brexit) toparlanmanın önünde bir zorluk olduğuna dikkat çeken Draghi, piyasaların bu şok nedeniyle yaşanan son volatiliteyi atlattığına vurgu yaptı. Draghi konuya dair “Brexit referandumunun ardından finans piyasaları artan volalite karşısında ‘cesaret verici’ direnç gösterdi. Varolan belirsizlikler nedeniyle Yönetim Konseyi ekonomik ve finansal gelişmeleri yakından izlemeyi sürdürecek” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ekonomiye olan etkileri netleşmeye başladığında ek teşviği değerlendirebilecekleri sinyali veren Draghi, “gerekmesi halinde yetkileri dahilinde tüm enstrümanları kullanabiliriz” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ GELİŞMELER GÜVENİ ETKİLER”

Türkiye’deki gelişmelere dair de değerlendirme yapan Draghi, “Gelişmeler, Euro Bölgesi’nin ekonomik toparlanmasında önemli bir etki yaratmaz ancak Euro Bölgesi güvenini etkileyebilir” yorumunu yaptı.

Avrupa Merkez Bankası bugünkü toplantısında politika faizini % sıfırda, mevduat faizini % -0.4’te sabit tuttu. Banka aylık varlık alım miktarını ise 80 milyar euro’da bıraktı.

Draghi’den ek teşvik sinyali ile Benzer Yazılar:

21 Temmuz 2016 Saat : 11:58

Draghi’den ek teşvik sinyali Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."