Faiz oranındaki artış hisseleri kötü etkiliyor


Piyasalar yıllardır merkez bankalarının hedef faiz oranlarını ne zaman değiştireceğini tahmin etmeye çalışan spekülasyonlara sahne oldu. Bu yöndeki çalışmalar sıfır faiz döneminin de çok öncesine dayanıyor.

Fed’in on yıl aranın ardından ilk kez faiz artırma kararı aldığı Aralık toplantısına uzanan süreçte aracı bir çok aracı kurum araştırması faiz artışlarının aslında piyasaları yönlendirmediğine işaret ediyordu. Ancak aslında, hisse senetleri faiz artırım süreci başladığında yükselme eğilimi gösterdi.

Oysa görünen o ki işler böyle yürümüyor olabilir. Ayrıca, Fed’in feci bir hata yaptığına dair oluşan yeni görüşe ek olarak, akademik araştırmalar da faiz artışının hisse senetleri için olumsuz olduğunu ve artırım süreçlerinde defansif hisse senetlerinin daha iyi performans gösterdiğini işaret ediyor.

Faiz oranındaki artış hisseleri kötü etkiliyor ile Benzer Yazılar:

17 Şubat 2016 Saat : 6:21

Faiz oranındaki artış hisseleri kötü etkiliyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."