Fed düşük istihdam sonrası faiz artışını öteler mi?


Invest AZ Genel Müdürü Hakan Avdan Bloomberg HT’ye düşük gelen istihdam verisi sonrası Fed’in faiz artışını ötelemesini beklemediğini söyledi.

Avdan istihdam verisinin düşük gelmesi konusunda şu değerlendirmeyi yaptı, “1 aylık veride sapma olabilir ama istihdam verileri yine de iyi, ekonomi güçlü olarak yoluna devam ediyor gibi görünüyor. Verinin beklentinin altında kalması mevsimsel veya konjonktürel nedenlerle de olabilir. Bu verinin Fed’in faiz artış kararını değiştireceğini düşünmüyorum” dedi.

Avdan Haziran’da faiz artışı beklediğini ve yıl sonunda bir faiz artışı daha olabileceğini ifade etti.

ABD’de tarım dışı istihdam Mayıs ayında 138 bin arttı, işsizlik 16 yılın en düşük seviyesine indi. Fed fonlama oranı vadeli kontratları veri sonrası Haziran’da faiz artışı ihtimalini %88.4 olarak fiyatlıyor. Tarım dışı istihdam verisi öncesi 3.53 seviyelerinde seyreden Dolar/TL veri sonrası 3.5137 ile yılın en düşük seviyelerini test etti.

Fed düşük istihdam sonrası faiz artışını öteler mi? ile Benzer Yazılar:

3 Haziran 2017 Saat : 11:59

Fed düşük istihdam sonrası faiz artışını öteler mi? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."