Fed tutanakları faiz artırımlarına ışık tutabilir


Fed 26-27 Ocak toplantısında kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmedi, ancak gelecek aylarda gelebilecek artırımlara ilişkin bir sinyal de vermedi. Fed Başkanı Janet Yellen, iki günlük kongre konuşmasında Fed’in şimdilik faizleri sabit tutmasına neden olabilecek ABD ekonomisine dair risklere değinirken, faiz artırımının önceden belirlenmiş bir süreç olmadığını tekrar tekrar vurguladı. Geçtiğimiz ayki Fed toplantısının Çarşamba günü açıklanacak tutanakları, Fed’in düşünceleri hakkında yeni detayları açığa kavuşturabilir.

Fed’in Ocak ayında kullandığı ifadelerdeki en çarpıcı değişiklik, ABD ekonomisi üzerindeki riskler dengesini değerlendirmeme kararı oldu. Fed yetkilileri genellikle ekonominin, bankacılık jargonunda yukarı yönlü ve aşağı yönlü riskler denilen beklentilerin üstünde ya da altında performans gösterme eğiliminde olduğuna değinirlerdi. Ocak ayında ise sadece gelişmeleri yakından takip ettiklerini söylemekle yetindiler. Dikkatleri çeken bu tavır, Fed yetkilileri arasında ekonomik görünüme ilişkin büyük bir belirsizlik olduğunu işaret ediyor. Tutanaklar, yetkililerin bu konudaki düşüncelerine ışık tutabilir.

Fed tutanakları faiz artırımlarına ışık tutabilir ile Benzer Yazılar:

17 Şubat 2016 Saat : 6:19

Fed tutanakları faiz artırımlarına ışık tutabilir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."