Fed yetkilileri 2015 bitmeden “faiz artırımı” bekliyor


İki Fed yetkilisi, Fed’in, yavaşlayan küresel büyümenin yüksek enflasyon için tahminleri zayıflatmayacağını kaydederek bu yıl faiz artırımına gideceğini kaydederken, Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, yabancı merkez bankacıların kendisine “lütfen yapın” dedi.

Fischer, G20 toplantıları için bulunduğu Lima’da CNN International’a verdiği mülakatta, “Ve biz bunu, bir noktada, yapacağız, ancak bunu Birleşik Devletler ekonomisi için uygun olmayan bir zamanda yapmayacağız” şeklinde konuştu.

Fed yetkilileri geçen ayki toplantıda, gösterge faizi değiştirmeyerek, Aralık 2008’den beri bulunduğu yer olan sıfır seviyesi yakınında tuttu. Perşembe günü açıklanan Eylül ayı toplantı tutanaklarına göre, Fed bu kararı, Çin’in ekonomik büyümesindeki yavaşlamanın ABD’de enflasyonunun yüzde 2 hedefine tekrar çıkmasına ilişkin tahminlerini etkileyip etkilemediğini görmeyi beklemek için aldı.

New York’ta Bloomberg Intelligence baş ABD ekonomisti Carl Riccadonna, “Komitenin çekirdeği, piyasanın ‘Fed asla fai artırmayacak, en azından 2015’te artırmayacak’ şeklindeki söyleminden memnun değil” dedi.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) geçen ayki kararı ve hayalkırıklığı yaratan ABD’nin Eylül ayı istihdam rakamları, Fed Başkanı Janet Yellen’ın bu yıl artırım beklediğini işaret etmesine karşın, yatırımcıların Fed’in bu yıl faiz artırıbaileceğine ilişkin güveninin iyice azalmasına neden oldu.

Fed yetkilileri 2015 bitmeden “faiz artırımı” bekliyor ile Benzer Yazılar:

12 Ekim 2015 Saat : 3:33

Fed yetkilileri 2015 bitmeden “faiz artırımı” bekliyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."