Fed/Bullard: Fed “çok yavaş” faiz artırımına hazırlanıyor


St. Louis Fed Başkanı James Bullard bir sonraki faiz artırımının uzak olmayabileceğini belirtti. Bullard, Fed’in geçtipğimiz hafta pas geçmesinin ardından, faiz artırımına giderek yaklaştığını ifade etti.

Bullard Perşembe günü New York’ta gerçekleştirdiği konuşmasında Fed’in “Eknomoik Tahminler Özeti” denilen çeyreklik tahminlerine atıfta bulunarak “Mart SEP’sinde üzerinden geçilen görece önemsiz gerilemeler, ekonominin beklendiği gibi gelişmesine bağlı olarak, bir sonraki faiz artırımının fazla uzakta olmayabileceğini gösteriyor” dedi.

Fed yetkilileri, merkez bankasının yaklaşık on yılın ardından ilk kez Aralık ayında faiz artırımına gitmesinden sonra ikinci artırımın ne zaman yapılacağı konusunda tartışıyorlar.

Bullard, Fed’in “çok yavaş” faiz artırımına hazırlandığını ifade etti. Enflasyon beklentilerinin Şubat ayı ortalarında düşük seviyelerinden sıçradığını belirten St. Louis Fed Başkanı, politika yapıcıların Nisan ayında faiz artırımına gidip gitmeyeceğine ilişkin yöneltilen soruyu “Toplantı hakkında ön değerlendirme yapmak istemem. MArt ayından Nisan’a gelecek fazla bir bilgi yok” şeklinde cevapladı.

Fed’in Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) ya da diğer bankalarla ortak hareket etmek zorunda olmadığını söyleyen Bullard, faizlerle ilgili olarak, Fed’in noktasal grafik olmadan daha iyi durumda olacağının altını çizdi. Bullard, “bu şeffaflık anlamında geri çekilme olurdu fakat vurgunun veriye bağlılığa yapılmasını sağlardı” dedi.

Fed/Bullard: Fed “çok yavaş” faiz artırımına hazırlanıyor ile Benzer Yazılar:

25 Mart 2016 Saat : 5:04

Fed/Bullard: Fed “çok yavaş” faiz artırımına hazırlanıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."