Fed/Evans: Faiz artışları yavaş hızda olmalı


Chicago Fed Başkanı Charles Evans aşağı yönlü risklerden kaçınmak için faiz artışlarında ‘yavaş’ gidilmesi gerektiğini belirtti. Evans konuşmasında ekonominin birkaç yıl içinde %2-%2.5 büyüyeceğini öngörürken büyümenin mali politikalarla desteklendiğine dikkat çekti.

Bu yıl FOMC’de oy hakkı bulunan Evans FOMC’nin geçen haftaki toplantısından beri ilk konuşan Fed yetkilisi oldu. İşsizlik oranının düşmeye devam edeceğini öngören Evans 2019’da işsizliğin %4.25 olacağını belirtti. Fed geçen hafta faiz oranlarını değiştirmeyerek %0.50 – 0.75 aralığında bırakmıştı. Fed’in bir sonraki toplantısı 14 – 15 Mart’ta gerçekleşiyor.

Evans Fed’in en ‘güvercin’ tondaki üyelerinden olarak görülüyor. Evans enflasyonun %2’lik hedefe ulaşması için faizlerin düşük tutulmasından yana.

Fed/Evans: Faiz artışları yavaş hızda olmalı ile Benzer Yazılar:

4 Şubat 2017 Saat : 11:26

Fed/Evans: Faiz artışları yavaş hızda olmalı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."