Fischer: Ekonomi bu yıl faiz artırımını hak edebilir


Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, ABD ekonomisinin bu yılın sonuna kadar bir faiz artırımının yapılabilmesine yetecek denli güçlü olabileceğini, ancak politika yapıcılarının faiz artırımının hassas zamanlamasını belirleyebilmek için yavaş istihdam büyümesi ve uluslararası gelişmeleri izlemekte olduklarını söyledi.

Fischer, Pazar günü Uluslararası Para Fonu (IMF) yıllık toplantısına katılmak için bulunduğu Lima’da yaptığı açıklamada, “Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Eylül ayındaki toplantısında, katılımcıların büyük bölümü, ben dahil, bu koşulların yerine getirilmesinin, bu yıl federal fonlar faizinin (gösterge faiz) ilk artırımının gerçekleştirilmesini sağlayacağı algısındaydı” dedi.

Fischer, “Elbette bu değerlendirme, devam eden sağlam ekonomik büyüme ve işgücü piyasasında daha da iyileşme varsayımımına dayanıyor. Bunlar enflasyonun yüzde 2 hedefimize yükseleceğine ilişkin beklentimizi destekleyen kilit faktörler,” dedi.

Fischer, Başkan Janet Yellen’ın da katıldığı Peru’nun başkentinde düzenlenen Uluslararası Para Fonu’nın yıllık toplantıları dahilinde, bankacılık konulu bir panelde konuştu. Endonezya’dan Güney Afrika’ya, gelişen piysa yetkilileri ABD’de faiz artırımlarının yayılma etkilerinden dolayı endişe duyuyor. JPMorgan Chase & Co.’nun küresel araştırma müdürü Joyce Chang, Lima’da katıldığı bir mülakatta, Fed’in belirsizliğin azaltılmasına yardımcı olmak için “bu işi halletmesi” gerektiğini söyledi.

Fischer: Ekonomi bu yıl faiz artırımını hak edebilir ile Benzer Yazılar:

12 Ekim 2015 Saat : 3:33

Fischer: Ekonomi bu yıl faiz artırımını hak edebilir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."