Fitch Anglo American’ın notunu “çöpe” düşürdü


Madencilik şirketi Anglo American, emtia fiyatlarındaki çöküş nedeniyle varlıklarını azaltarak borçlarını azaltmanın yollarını arıyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Çarşamba günü, şirketin kredi notunu BB+’dan BBB-‘ye düşürdüğünü açıkladı. Madencilik şirketi en iyi pırlanta, platin ve bakır madeni sahalarına odaklanarak bulunduğu durumdan çıkmayı planlıyor. Şirket elindeki diğer emtia sahalarını bırakmayı planlıyor.

Anglo dünyanın çeşitli bölgelerindeki madenlerinde pırlantadan demir cevherine ve nikele kadar herşeyi üretiyor. Şirket, metal fiyatlarının son 6 yılın en düşük seviyesine gerilemesiyle piyasa değerinin üçte birini kaybetti.

15 Şubat’ta Moody’s Investors Service de Anglo American’ın kredi notunu yatırım yapılamaz seviyeye çekmişti. Moody’s, hammadde fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi durumunda şirketin borçlarını geri ödemekte zorlanacağını söylemişti.

Fitch Anglo American’ın notunu “çöpe” düşürdü ile Benzer Yazılar:

17 Şubat 2016 Saat : 6:24

Fitch Anglo American’ın notunu “çöpe” düşürdü Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."