Gelişen piyasalarda ayılar boğaları yeniyor


Gelişen piyasalarda boğalar (yükseliş bekleyenler), yuan devalüasyonunun hisse senetlerini 2 yılın en büyük haftalık kaybına yöneltmesi ve para birimlerinin bu yüzyılın en uzun süreli kayıplarını vermesinin ardından ayılar ile verdikleri dört yıllık ileri-geri mücadelesini terk etti.

Çin’den Peru’ya gelişmekte olan ülkelerin göstergesi olan MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Ekim 2011’den bu yana işlem gördüğü aralığın altına geriledi ve teknik analistlerin satıcıların lehine olduğunu söylediği “kanal” modelini sonlandırdı. Tayvan ve Endonezya bu hafta ayı piyasasına girdi. Türkiye ve Brezilya’nın ayı piyasasına girme riski arttı. Malezya ringgiti, gelişen para birimlerinde 9. haftalık düşüşün görülmesine öncülük etti.

Gelişen piyasa hisselerinde yaşanan fiyat dalgalanmaları, Fed’in faiz artırımına hazırlanması ile birlikte 2 yılın zirve seviyesine ulaştı. Gelişen piyasalarda yatırımcının dolar varlıklarına yöneleceği endişesi yaşanıyor.

Helsinki’deki FIM Asset Management Ltd. yöneticilerinden Hertta Alava, “Bu haftaki satış dalgası yuan devalüasyonu ile başladı. Devalüasyon Çin ekonomisinin gerçek durumu ile ilgili spekülasyon yarattı. Ülkenin Satın Alma Yöneticileri Endeksi o kadar zayıf ki bu olumsuzluğu artırıyor” dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Londra saati ile 12.10’da yüzde 1.7 gerileyerek 816.36 puana indi ve Temmuz 2009’dan bu yana en düşük seviyeye gördü.

Gelişen piyasalarda ayılar boğaları yeniyor ile Benzer Yazılar:

22 Ağustos 2015 Saat : 8:40

Gelişen piyasalarda ayılar boğaları yeniyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."