Goldman: 40 dolardaki petrol tahmini aşırı düşük olabilir


Goldman Sachs Group Inc. petrolün iki çeyrek dönemde varil başına 40 dolardan işlem göreceği yönündeki tahmininin aşırı düşük olabileceği açıklamasında bulundu. Şirketin 2016 yılına sonuna kadar olan petrol görünümü, arzın yükselmeye hazırlanması ile fiyatlarda düşüş eğilimi olduğu yönünde seyrediyor.

Goldman 8 Mart’ta yayımladığı bir raporda, küresel petrol stoklarındaki yükselişlerin hava koşullarından kaynaklanan aksamalar ve beklentilerden güçlü olan talep dolayısıyla duraksadığını belirtti. Goldman fiyatların bu sebeplerden ötürü kısa vadede yukarı yönlü seyredebileceğini ifade etti. Ancak öte yandan Goldman, ABD şirketlerinin bu yılın ilerleyen zamanlarından petrol çıkarma faaliyetlerini ve üretimi artırmayı planladıkları yönünde sinyal verdiklerini belirtti.

Goldman analistleri, “Talep artışının 2015’te ekonomik toparlanmanın ve düşük petrol fiyatlarının etkisiyle güçlü olacağı yönündeki görüşümüzü yineliyoruz. Talebin bu kadar yakın zamanda bu kadar güçlü olmasını beklemiyorduk. Bununla birlikte fiyatların mevcut “forward” eğriye bağlı olarak gerilemesi gerektiği görüşümüzü tekrarlıyoruz” değerlendirmelerinde bulundular.

Goldman: 40 dolardaki petrol tahmini aşırı düşük olabilir ile Benzer Yazılar:

9 Mart 2015 Saat : 1:46

Goldman: 40 dolardaki petrol tahmini aşırı düşük olabilir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."