Goldman Sachs: Petrol 30 dolara düşebilir


Goldman Sachs Group Inc. Başkanı Gary Cohn’a göre petrol fiyatları yüksel ihtimalle düşüşü sürdürecek ve petrolün varil başına fiyatı 30 dolar seviyesine gerileyebilir.

Eski bir petrol traderı olan Cohn Pazartesi günü verdiği bir röportajda, “Yüksek olasılıklar uzun vadeli bir düşüş dönemindeyiz” dedi.

Mart vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde Pazartesi günü 44 sent gerileyerek varil başına 45.15 dolar ile 11 Mart 2009’dan bu yana en düşük kapanışı yaptı.

Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) üretimin düşürülmesi çağrılarını yanıtsız bırakması ve ABD’de üretimin 30 yıldan uzun bir sürenin en hızlı temposunda gerçekleşmesi ile yaklaşık yüzde 60 gerileme gösterdi. ABD üreticileri, düşen petrol fiyatlarının etkisi ile sondaj kulelerini rölantiye almaya başladılar.

54 yaşındaki Cohn, tüketici ve petrol üretimi yapan ülkelerin birkaç yıl önceye göre farklı pozisyonlarda olması ile emtia işinin “çok çok güçlü olduğunu” söyledi.

Goldman Sachs: Petrol 30 dolara düşebilir ile Benzer Yazılar:

27 Ocak 2015 Saat : 4:05

Goldman Sachs: Petrol 30 dolara düşebilir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."