Göz Sağlığı


Göz Sağlığı

Göz sağlığı yaşa, yaşantıya ve genetiğe bağlı olarak değişmektedir. Genetik faktörler dışında kalan etkilerden gözleri korumak için göz sağlığı konusuna dikkat edilmelidir. Sağlıklı gözlere sahip olmak için ise bazı hususlara özen göstererek gelişim sağlanmalıdır.

Bilgisayar başında vakit geçiren kişiler 20 saniyelik aralar verildiğinde gözlerinin daha az yorulduğunu fark edecektir. Normale göre daha az göz kırpmasına neden olan bilgisayar ekranından sadece yirmi dakika da bir 20 saniye 20 metre uzağa bakmak göz sağlığınızı koruyacaktır. Aynı zamanda ekran parlaklığını düşük kullanmanız ve en az 50 cm uzaklıktan ekrana bakmanız da göz sağlına büyük etki gösterecektir.

Deriye zarar veren güneşin ultraviyole ışınları gözlere de zarar verir. Katarakt, kornea yanıkları ya da göz kapağında kansere bile yol açacak kadar ciddi sorunlar ortaya çıkaran güneş hava bulutlu olduğunda bile göze zarar verebilir. Sağlıklı gözler için bu nedenle koruyucu lens ya da güneş gözlüğü kullanmalısınız.

Göz yaralanmalarının önüne geçebilmek ve göz sağlığını korumak için tamir yaparken ya da bahçe işleri ile uğraşırken koruyucu gözlük kullanmalısınız.  Bu sayede istenmeyen kazaların önüne geçmiş olursunuz.

Sağlıklı beslenme vücuda olduğu kadar gözlere de yarar sağlar. Havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, portakal, limon ya da tam tahıllar gibi kalp dostu yiyecekleri tüketmelisiniz.

Göz problemlerini göz ardı edilmemeli ve doktora başvurmadan önce bazı taktikler denemlisiniz.  Gözlerde kızarık ve kaşıntı gibi bir sorun varsa soğuk kompres uygulamalısınız. Antihistaminik kullanarak sağlıkla gözlere kavuşabilirsiniz. Gözlerinizde batma sorunu varsa önce bol bol temiz su ile yıkamalısınız ve şişlik, akıntı ya da ışığa karşı hassasiyet gibi bir durum ortaya çıktıysa bir doktora başvurmalısınız.

Acuvue kontakt lens kullanıyorsanız, ellerinizi yıkamadan lense dokunmamalısınız. Doktorunuz tarafından önerilen temizleyicileri ve damlaları kullanmalısınız ve lensleri her çıkardıktan sonra kutusunu temizlemelisiniz. Yüzerken ya da uyurken göz sağlığı için Acuvue kontakt lenslerinizi çıkarmayı unutmamalı ve tavsiye edilen sürede lensleri yenisi ile değiştirmelisiniz.

Kontakt lensler ve göz sağlığı ile ilgili Acuvue.com.tr sitesinde daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi gözlerinizdeki kan dolaşımının bozup görme yetisinin azalmasına neden olan hastalıklar için dikkatli olmalısınız. Ailenizde bu tür hastalıklar varsa erkenden önlem almalısınız.

 

Göz Sağlığı ile Benzer Yazılar:

10 Nisan 2015 Saat : 2:29

Göz Sağlığı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."