Gramı 85 lirayı geçti!


Altın fiyatları Fed’in varlık alımlarını devam ettireceğine yönelik beklentilerin ardından gerçekleştirdiği ralliden sonra fiziki talebin düşeceği beklentileriyle 3 haftanın zirvesinin altında işlem görüyor.

Külçe altın dün 1,352.06 doları görerek 30 Eylül’den bu yana en yüksek seviyeye tırmanırken, 15 Ekim’den bu yana da yükselişini yüzde 8’e çıkarttı. Bloomberg ABD Doları Endeksi dün açıklanan verilerin ABD’de beklenenden fazla işsizlik başvurusu olduğunu göstermesinin ardından çok değişiklik göstermedi.

Altın fiyatları son 13 yılın ilk yıllık düşüşüne doğru ilerlerken, bazı yatırımcılar sarı metale yönelik güvenlerini kaybetmeye başlıyor. ABD merkez bankası geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarının sabit tutulacağını belirtirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistler varlık alımlarında Mart ayından önce bir azalma beklemiyor.

Londra’da bulunan UBS AG analisti Joni Teves, “Altın zayıflayan dolardan ve ABD’nin para politikasının yeniden gözden geçirilmesinden destek buldu. Fiziki piyasada bu ayın başlarında ortaya çıkan düşük seviyeler piyasa oyuncularının artık yavaş yavaş çekildiği düşüncesini ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

Gramı 85 lirayı geçti! ile Benzer Yazılar:

4 Kasım 2013 Saat : 1:04

Gramı 85 lirayı geçti! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."