IEA: Petrol fiyatları düşebilir


Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), “Petrol fiyatları, piyasanın 2016 yılında sıkılaşması ve OPEC dışı üretim artışının durması öncesinde dünyadaki arz fazlası sorunu nedeniyle daha da düşüş gösterebilir” açıklamasını yaptı.

IEA’ya göre Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) dışındaki üretimde 2008’den bu yana ilk kez artış olmayacak. Paris merkezli OPEC’in 2016 yılı değerlendirmesine göre ABD’nin kaya petrolündeki arz artışı 2016 yılında duraksayacak, Rusya’da üretim gerileyecek. Kuruma göre küresel petrol talebinde artış 2016’da yavaşlayacak.

Dünya genelinde petrol üreten ülkeler, OPEC’in Pazar payını korumaya yönelik hareket etmesi ve rakiplerine üretimi düşürme baskısı yapması ile sendeliyor. Petrol fiyatları bir yıl önceye göre yüzde 45 aşağıda seyrediyor. UEA’ya göre arz fazlasının azaltılması için fiyatların daha da düşmesi gerekebilir.

IEA: Petrol fiyatları düşebilir ile Benzer Yazılar:

11 Temmuz 2015 Saat : 9:55

IEA: Petrol fiyatları düşebilir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."