IMF Türkiye’nin 2017 büyüme tahminini düşürdü


IMF G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Yöneticilerinin toplantısı için hazırladığı ‘Global Beklentiler ve Politika Zorlukları’ adlı raporunda Türkiye’nin büyüme tahminini indirdi.

Kurum Türkiye için 2016 yılı büyüme beklentisini %3.8’de korurken 2017 için beklentisini % 3.4’ten % 3.2’ye düşürdü.

Raporda İngiltere’nin AB’den ayrılma (Brexit) kararına vurgu yapan IMF, ekonomik, siyasi ve kurumsal belirsizliklerdeki beklenen artışın makro ekonomik sonuçlarını yansıttığını, bu anlamda 2016 ve 2017 yılları için küresel büyüme görünümlerinin aşağı yönlü revize edildiğini belirtti.

Dünya ekonomisinde aşağı yönlü risklerin arttığına değinen IMF, güçlü politikaların kritik önemde olduğunu belirtti. Brexit öncesinde de küresel büyümenin cansız olduğunu, referandum sonrasında finansal volatilitenin arttığını belirten IMF, bu gelişmelerin zayıf görünüme katkıda bulunduğunu bildirdi. IMF, gelişmiş ekonomilerde ılımlı toparlanmanın süreceğini öngörürken gelişen ekonomilerde büyüme beklentilerinin tarihsel perspektifte daha cansız olacağını ifade etti.

IMF, Brexit sonrası oluşan belirsizlikler nedeniyle küresel ekonomik büyüme beklentisinin bu yıl için % 3.2’den % 3.1’e, gelecek yıl için ise % 3.5’ten % 3.4’e düşürüldüğünü açıklamıştı.

IMF Türkiye’nin 2017 büyüme tahminini düşürdü ile Benzer Yazılar:

21 Temmuz 2016 Saat : 11:50

IMF Türkiye’nin 2017 büyüme tahminini düşürdü Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."