İngiltere’de enflasyon 2 aydır sıfırın altında


İngiltere’de tüketici fiyatları Ekim ayında, ikinci ay üst üste düşüş gösterdi ve enflasyonuın yarım yüzyılı aşkın sürenin en uzun düşüş dönemini daha da derinleştirdi.

Tüketici fiyatları Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.1 düştü. Blooomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 0.1 düşmesi bekleniyordu. Bu yıl üçüncü kez eksi çıkan enflasyon, zayıf küresel emtia maliyetlerini yansıtıyor. Volatil seyreden gıda ve enerji fiyatlarının içerilmediği çekirdek enflasyın yüzde 1’den yüzde 1.1’e hızlandı.

Sterlin veri sonrası dolar karşısında kayıplarının büyük bölümünü geri aldı ve Londra saati il 09:37’de yüzde 0.1 düşüşle 1.5187 seviyesinde seyrediyordu.

İngiltere Merkez Bankası enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru toparlanmadan önce, 2016 senesine girerken düşük kalmaya devam etmesini bekliyor. Başkan Mark Carney, çekirdek enflasyonun politika yapıcılar için faizin ne zaman yükseltileceği kararının alınması konusunda daha önemli bir gösterge olduğunu kaydetti. İngiltere Merkez Bankası gösterge faizi altı yılı aşkın süredir rekor düşük seviyede tutuyor.

İngiltere’de enflasyon 2 aydır sıfırın altında ile Benzer Yazılar:

17 Kasım 2015 Saat : 8:17

İngiltere’de enflasyon 2 aydır sıfırın altında Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."