İşrak namazı nedir?


İşrak namazı nedir?

İşrak namazı, güneş doğduktan yaklaşık 45-50 dakika sonra kılınması sünnet olan bir namazdır.

İşrak namazı nedir sayfası içerisinde, bu namazın nasıl kılındığı ve faziletleri detaylı olarak aktarılmıştır.

Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa SALLALLÂHU ALEYHİ VE SELLEM’i örnek almak istiyor isek, onun ibadetlerini, hadisler okuyarak tanımamız şarttır. Peygamberimizin sünnet namazlarından biri de, işrak namazıdır.

Güneş doğduktan sonra yaklaşık 45 dakika boyunca kerahat vakti olur. Bu 45 dakika içerisinde namaz kılmak mekruhtur, yani hoş değildir. Fakat güneş doğduktan 45-50 dakika sonra işrak namazı kılınabilir. Dileyen 2 rekat, dileyen daha fazla kılabilir.

Bu yazı vesilesi ile, Müslüman kardeşlerime, özellikle teheccüd namazını önemle tavsiye ederim. Zira en değerli sünnet namaz, hiç şüphesiz teheccüd namazıdır. Teheccüd namazı, uyuduktan sonra uykudan kalkmak suretiyle ve imsak vakti girmeden evvel kılınacak sünnet bir namaz idir. Teheccüd sonrası vitir namazını kılmak da güzeldir.

İşrak namazı nedir? ile Benzer Yazılar:

18 Mart 2021 Saat : 9:41

İşrak namazı nedir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."