Kredi Notu Sorgulama


Türkiye’de kredi notu işlemleri Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılmaktadır. Kredi Notu genel olarak tüm finans kuruluşlarının müşterilerine kredi verip vermeyeceğini belirleyen birinci faktördür. Bir bankaya başvuru yaptığınız zaman banka size kredi verip vermeyeceğini belirlemek üzere Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’e başvurur.

KKB başvuru sonrası bankaya sizin Kredi Notu’nuzu verir. Kredi Notu Sorgulama işlemleri ise genellikle banka tarafından gerçekleştirilir.

Müşteri olarak bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman, banka sizin geçmiş işlemlerinizi detaylı görebilmek adına; Kredi Notu sorgulama işleminizi KKB üzerinden gerçekleştirir. Eğer Kredi Notu puanınız yeterli seviyede bulunuyorsa, krediyi bankadan almaya hak kazanırsınız. Kredi Notu genel olarak daha önce bütün finans kuruluşlarında yaptığınız işlemlerin profilidir.

Eğer tüm borçlarınızı bugüne kadar düzenli ödediyseniz, hacize düşmediyseniz ve çek işlemlerinizi sağlıklı yaptıysanız yüksek bir puana sahipsinizdir.

Kredi Notu Sorgulama ile Benzer Yazılar:

14 Mart 2014 Saat : 3:06

Kredi Notu Sorgulama Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."