Küresel piyasalar: Hisseler ve dolar Trump ile düşerken metaller yükseldi


Gelişmiş ülke hisse senetleri ve ABD doları, Başkan Donald Trump iktidarının ilk günlerinde büyümeyi destekleyici planları konusunda fazla işaret vermezken, korumacılığa ilişkin endişelerin artmasına sebep olmasından dolayı düşerken, metaller ve ABD Hazine tahvilleri değer kazandı.

SStoxx Europe 600 Endeksi bu yılın en düşük seviyesine inerken, ABD endeks vadeli kontratları geriledi ve dolar önemli para birimlerinin tümü karşısında değer yitirdi. Zayıf dolar aluminyumun bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıkmasını sağlarken, 10 yıl vade ABD Hazine tahvillerinin faizi düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Başkan Trump’ın seçim kampanyasında taahhüt ettiği büyümeyi destekleyici ve harcamaları artırıcı politikalar, seçim sonrasında hisse senetleri ve dolara destek sağlarken, yatırımcılar verilen sözlerin nasıl uygulamaya koyulacağına bakıyor. Şimdiye dek, Trump, somut planlardan bahsetmek yerine basına devir teslim törenine katılanların sayısı konusunda sert eleştiriler yöneltti ve bu durum yatırımcıların tereddütte kalmasına sebep oldu.

Allianz Global Investors Capital LLC baş yatırım yetkilisi Neil Dwane, Bloomberg Television’a yaptığı değerlendirmede, “Piyasalar ve uluslararası yatırımcıların çoğu, Trump’ın jeopolitike dış ticaret yaklaşımından dolayı endişe duyarken, reflasyon işlemlerine (vergileri düşürerek ve/veya para arzını artırarak büyümeyi desteklemeyi amaçlayan politikalara göre yapılan işlemler) inanmak istediler,” dedi ve “Şimdi görüyoruz ki bu zor olacak. Trump’ın ne yapabileceği konusunda iyimserlik uzakta ve şimdi kar satışları görüyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

Para yöneticileri bu hafta, aralarında Google’ın ana şirketi Alphabet Inc., Samsung Electronics Co. ve Ali Baba Group Holding Ltd. gibi dünyanın en büyük şirketelerinin karlarını izleyecek.

Küresel piyasalar: Hisseler ve dolar Trump ile düşerken metaller yükseldi ile Benzer Yazılar:

23 Ocak 2017 Saat : 8:15

Küresel piyasalar: Hisseler ve dolar Trump ile düşerken metaller yükseldi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."