Küresel tahvil piyasasında satışlar “Almanya” ile hız kazandı


Küresel devlet tahvil piyasasındaki düşüş Perşembe günü, merkez bankacıların şahin duruşlarının piyasada etkili olmaya başlamasının bir işareti olarak Almanya tahvillerinin faizinin 18 ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından hız kazandı ve satışlar hisse senedi piyasalarına da sıçradı.

Analistler bu hareketleri teknik olarak tanımlarken, yatırımcıların durumlarını Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin geçen haftaki yorumlarının politika yapıcıların varlık alımlarını yıl sonundan önce azaltılmaya başlama kararı alacağı beklentilerini güçlendirmesine göre ayarlamaları ile birlikte, bir grup trader tahvillerde düşüş beklentisini sürdürüyor. Satış dalgası ABD seansına da yansıdı ve 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Avrupa’da tahviller, Fransa’da tahvil ihalesi sonuçlarının 30 yıl vadeli kağıtlar için fazla talebin düştüğünü göstermesinin ardından değer kaybetti. Almanya tahvil vadelileri kontratlarında işlem hacmi, ihale sonuçlarının açıklanmasının ardından sıçrama yaptı ve tahvil faizlerinde sert yükselişler görüldü. Bu hareket, Almanya 10 yıllıklarının faizinin, Citigroup’un “güçlü br destek” olarak gösterdiği seviyenin üzerine çıkmasının ardından hız kazandı.

Küresel tahvil piyasasında satışlar “Almanya” ile hız kazandı ile Benzer Yazılar:

6 Temmuz 2017 Saat : 11:54

Küresel tahvil piyasasında satışlar “Almanya” ile hız kazandı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."