Lacker: Faiz artırımına devam edilmeli


Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker faiz artırımlarının devam etmesi gerektiğini söyledi.

North Carolina eyaletinin Raleigh kentinde yaptığı konuşmasında, Fed’in faiz artış hızına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Lacker petrol fiyatlarındaki düşüş sonlandığında ve dolar stabilize olduğunda enflasyonun kısa vadede %2’lik hedefine ulaşmasının muhtemel olduğunu belirtti.

Lacker, “Enflasyon 2 faktörün etkisiyle düşük kaldı, düşen petrol fiyatları ve dolardaki artış. Ancak iki faktör de enflasyonu sonsuza dek olumsuz etkilemeyecek. Petrol fiyatlarında düşüş sonlanınca enflasyonda belirgin yükseliş olmasını bekliyorum. Doların da zirveyi görüp düşmeye başlamasının ardından çekirdek enflasyon yeniden %2 hedefine ilerleyecektir’ açıklamasını yaptı. Lacker enflasyonun hedefe hızlıca ulaşması halinde daha agresif bir faiz artış patikasının uygun olacağını belirtti.

Fed’in kademeli artıştan kastının bir yılda 100 baz puan anlamına gelebileceğini kaydeden Lacker, yine de asıl faiz patikasının ekonomik verilere bağlı olacağını ifade etti.

Lacker ayrıca bu yıl ekonominin yaklaşık %2.2 oranında büyüyeceğini öngördü.

Fed’in şahin ismi Lacker, Fed’in Eylül ve Ekim ayı toplantılarında faiz artırmama kararına muhalefet etmişti. Lacker’in bu yıl Fed’in para politikasını belirleyen FOMC’de oy hakkı bulunmuyor.

Lacker: Faiz artırımına devam edilmeli ile Benzer Yazılar:

8 Ocak 2016 Saat : 4:22

Lacker: Faiz artırımına devam edilmeli Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."