Lockhart: Faiz artışı zorlu olacak


Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart “Aralık toplantısı ‘tarihi’ bir toplantı olabilir” dedi. Lockhart ekonomik görünümde değişime neden olacak ciddi bir gelişme olmadıkça faiz artış kararının ‘zorlu’ olacağını söyledi.

Ekonominin tam istihdama yaklaştığına dikkat çeken Lockhart verilerin ekonominin ılımlı büyüdüğüne işaret ettiğini söyledi. Florida’da konuşan Lockhart, “Bu toplantının tarihi olacağını düşünüyorum çünkü Komite’nin neredeyse 10 yıl sonra son birkaç ayda olduğu gibi ilk faiz artışını değerlendirmesini bekliyorum” diye konuştu.

Lockhart ayrıca enflasyonun %2 hedefini karşılamamasına dair ise “Enerji fiyatlarındaki düşüş ve yükselen dolar da dahil olmak üzere geçici faktörler nedeniyle hedefe ulaşılamıyor” yorumunu yaptı. Faiz artışının muhtemelen kademeli olacağını söyleyen Lockhart, ekonominin artık acil tedaviye ihtiyacı olmadığını vurguladı.

Lockhart faiz artışı için Fed’in elindeki araçlara güvendiğini belirtirken “Piyasa faizleri politika faizini takip edecek” dedi.

Lockhart: Faiz artışı zorlu olacak ile Benzer Yazılar:

2 Aralık 2015 Saat : 9:20

Lockhart: Faiz artışı zorlu olacak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."