Özel birikim sigortası


özel birikim sigortası, köklü ve sağlam bir temel üzerine yapılandırılmıştır. Bu sistem, Türkiye’de uzun zamandan beri işlem görmekte ve birçok yatırımcı tarafından kullanılmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi; yani kısa adı ile bes, fon alımından getiri sağlayan bir sistem olarak ifade edilebilir. Bes, kanunlar ve hukuk hükümleri le korunan ve bu temellere dayanan bir sistem olduğundan yasal içeriklere sahip olması gayet normaldir. Yeni bes uygulaması, bu yıl kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Yeni bes uygulamasıyla beraber bireysel emeklilik sisteminde bir takım değişiklikler yaşandığını söyleyebiliriz. Yeni bes uygulaması, bireysel emeklilik sistemine çok farklı özellikler kazandırmıştır. Yeni bes uygulaması kabul edilmeden önce vergi indirimi tabiri kullanılmaktaydı. Vergi indirimi, devletin yatırımcılar için özel olarak yaptığı bir indirimdi ve bu şekilde adlandırılmaktaydı. Yeni bes uygulamasıyla beraber bu anlamda köklü bir değişikliğin yapıldığını söyleyebiliriz. Devlet, bireysel emeklilik sistemine vergi indirimi yerine destek politikası ile katılacak. Yeni bes uygulamasında kabul edilen en önemli madde, hiç kuşkusuz ki bu destek politikasıdır.

Yeni bes uygulamasına geçilmeden önce kullanılan vergi indirimini şöyle bir hatırlayalım. özel birikim sigortası katılım göstermek isteyen bireyler, tüm ilk aşamaları tamamladıktan sonra ödeme yapma işlemine geçmekteydi. Ödeme, vergi indirimi çerçevesinde yapılıyordu. Şöyle ki; bireyin bireysel emeklilik sistemine yapması gereken ödeme 100 TL ise ve vergi oranı %26,7 olarak belirlendiyse; birey o paranın sadece geriye kalan %73,3’ lük kısmını ödemekle yükümlüydü. Bu durum, devletin bireysel emeklilik sistemine özel olarak yaptığı bir indirimden kaynaklanıyordu. Yeni bes programıyla beraber devlet, ödenmesi gereken tutarın belli bir kısmını ödemekle yükümlü oldu. Bu durum, bireyler açısından oldukça olumlu bir durum olarak lanse edilebilir. İntikal ve Veraset vergisi muafiyeti de yeni bes uygulaması ile hayata geçmiştir. Devletin izleyeceği destek politikası akabinde yatırımcılar, İntikal ve Veraset vergisini ödemekten kurtulacaklar. İntikal ve Veraset vergisinden muaf olmak, her bireysel emeklilik yatırımcısı için artı bir değer olarak göze çarpıyor. Yeni bes uygulaması sayesinde vergi indirimi kavramının; vergi muafiyetine dönüştüğünü söyleyebiliriz.

Yeni Kasko,, TBMM tarafından kabul edilmiş ve Cumhurbaşkanı’nın onayından geçmiştir. Bu sistem, devlet bazında önem kazanan bir sistem olarak adlandırılmayı da hak etmiştir. Yeni bes uygulamasıyla beraber grup hizmetleri de oluşturulmaya başlanmıştır. Bu uygulamanın yeni esaslarına göre grup emeklilik hakkı da doğmaktadır. Bireyler, ister bireysel emeklilik hizmetinden; isterlerse grup emeklilik hizmetinden yararlanabilirler. Yeni bes uygulaması, yatırımcıların lehine olan bir uygulama olarak açıklanabilir. Bu uygulamaya geçildikten sonra yatırımcıların daha çok hakkı olacak ve hakları daha güçlü bir şekilde korunacaktır. Gizliliğe dair olarak öngörülen kararlar da yeni bes yasası çerçevesinde kabul edilmiştir. Artık hem yatırımcı bilgileri, hem de yatırım bilgileri; firmalar tarafından bir sır gibi saklanmak zorundadır. Yeni bes yasasıyla beraber firmalar, yatırımcılara karşı daha sorumlu hale gelmişlerdir.

Özel birikim sigortası ile Benzer Yazılar:

1 Nisan 2014 Saat : 10:56

Özel birikim sigortası Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."