Petrol 2 haftanın zirvesine yükseldi


Bazı OPEC üyelerinin ve Rusya’nın arzı donduracağına ilişkin beklentiler petrolde yükselişi tetikledi.

Vadeli kontratlar %8.1 kadar yükseldi. Standard & Poor’s 500 endeksi 2016’dan beri en iyi haftayı geçirmesinin ardından bugün de ralli yaptı.

Ham petrol fiyatları yine de bu yıl İran yaptırımlarının kalkması ve artan ABD stoklarıyla arz fazlasının süreceği beklentisiyle %14 düştü. Geçen hafta Doha’da yapılan görüşmede Suudi Arabistan, Rusya, Venezüela ve Katar, diğer ülkelerin de kabul etmesi durumunda üretimi Ocak seviyesinde dondurma konusunda uzlaşıya varmıştı. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak geçen günlerdeki açıklamasında İran’ın üretimi kısma konusunda ‘yapıcı’ olduğunu ancak bu karara uyup uymayacağına dair net olmadıklarını söyledi.

Mart vadeli Batı Teksas ham petrolünün varil fiyatı %7.4 yükselerek 31.84 dolar oldu. Nisan vadeli Brent petrol ise %5.3 veya 1.75 dolar artışla 34.76 dolara çıktı.

Petrol 2 haftanın zirvesine yükseldi ile Benzer Yazılar:

28 Şubat 2016 Saat : 4:16

Petrol 2 haftanın zirvesine yükseldi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."