Petrol stok verisi öncesi 48 doların üzerine çıktı


Petrol fiyatları, Çarşamba günü açıklanacak olan ABD Petrol stok verisi öncesi, Libya’nın büyük liimanlarından yeniden Petrol ihraç etmeye hazırlanması ile birlikte varil başına 48 doların üzerine çıktı.

Vadeli Petrol kontratları New York’ta, Pazartesi günü yüzde 1.2 düştükten sonra yüzde 0.4 yükseldi. ABD’de Enerji Enformasyon İdaresi’nin Çarşamba günü açıklanacak olan Petrol stok verisinin geçen hafta, Bloomberg’in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, 3 milyon varil artması bekleniyor. Çatışmalardan dolayı kapalı olan Libya’nın en büyük Petrol ihraç limanlarından Es Sider ve Ras Lanuf’da faaliyetler yeniden başlıyor ve bu limanlardan Petrol ihracı iki haftalık aradan sonra tekrar başlayacak.

Petrol bu ay, rekor seviyeler yakınındaki ABD stokları ve bu ülkede artan üretimin Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve diğer 11 üretici ülkenin üretim kısıntılarının etkilerini gidermesi ile birlikte, bu yıl ilk kez varil başına 50 doların altına indi. OPEC Mayıs ayına kadar üretimin uzatılması konusunu görüşmeyecek, ancak aralarında Rusya Enerji bakanı Alexander Novak’ın da bulunduğu bakanlar bu haftasonu Kuveyt’te bir araya gelerek üretim kısıntısı anlaşmasının nasıl gittiğini görüşecek.

Melbourne’de IG Ltd. piyasa stratejisti Evan Lucas, “Fiyatların 47 dolar ile 52 dolar aralığında yeni bir denge bulduğunu görüyoruz,” dedi ve “ABD’de stoklar ve Petrol sondaj kuyusu sayısındaki artış, OPEC’in üretim kısıntıları ile Kasım ayınan bu yana görülen dengede kırılmaya neden oldu” şeklinde görüş bildirdi.

Salı günü vadesi dolacak Nisan vadeli Batı Teksas Petrol ü (WTI), Nymex piyasasında, 18 sent yükselerek Seul saati ile 11:16’da varil başına 48.40 dolara çıktı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 56 altındaydı. Daha aktifişlem gören Mayıs kontratı 21 sent yükselerek 49.12 dolara çıktı.

Mayıs vadeli Brent petroü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 26 sent ya da yüzde 0.5 yükselerek varil başına 51.88 dolara çıktı. Kontrat Pazartesi günü yüzde 0.3 düşüşle 51.62 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent Petrol ü, MAyıs vadeli WTI’a kıyasla 2.77 dolar primli işlem gördü.

Petrol stok verisi öncesi 48 doların üzerine çıktı ile Benzer Yazılar:

21 Mart 2017 Saat : 5:01

Petrol stok verisi öncesi 48 doların üzerine çıktı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."