Piyasalar “veriler” sonrası hareketlendi


ABD’de güçlenen enflasyon, Fed’in faizi gelecek ayki toplantıda artıracağı beklentilerini güçlendirdi ve bu durum, ABD Hazine tahvillerinde satışları tetiklerken, doların güçlenmesine neden oldu. Petrolden bakıra, emtia grubu düşüşünü yeniden başlattı.

ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faiz,, enflasyon verilerinin Fed’in Aralık toplantısında faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 70’e çıkarmasının ardından yüzde 2.30 seviyesine doğru yükseldi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, dün üç haftanın en güçlü rallisini gerçekleştirmesinin ardından, perakende sektörü hisselerindeki artışların enerji hisselerindeki düşüşü dengelemesi ile birlikte dalgalı bir seyir izledi. Güçlü dolar emtia grubunu olumsuz etkilerken, zayıf euro Avrupa’da ihracatçı şirketlerin hisselerine alım getirdi ve Avrupa hisse senetleri altı haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirmeye yöneldi.

ABD’de çekiredek tüketici fiyatları endeksi üst üste ikinci ayda da yükseldi ve bu durum, ABD’de enflasyonun Fed’in hedefine doğru yükselmekte olduğuna ilişkin işaretlere katkıda bulundu. ABD Hazine tahvilleri piyasasında volatilite bu yılın en düşük seviyesine indi ve bu durum, yatırımcıların Fed’in faiz artırımı konusunda rahat olduğunu işaret ediyor.

Piyasalar “veriler” sonrası hareketlendi ile Benzer Yazılar:

17 Kasım 2015 Saat : 8:18

Piyasalar “veriler” sonrası hareketlendi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

borsa haberleri Son Yazılar FriendFeed

Son Yorumlar

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı: "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yer alan haber, yorum ve tavsiyeler; haber yapanların, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."